+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Osmanlı Sarayları Nasıl ısıtılırdı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Osmanlı Sarayları Nasıl ısıtılırdı
  osmanlı sarayları nasıl ısıtılırdı kısaca 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Osmanlı Sarayları Nasıl ısıtılırdı

  Osmanlı Sarayları Nasıl ısıtılmaktadır


  Mimari yapıların hemen hepsinde ısınmak için kullanılan araç, günümüzde kullanılan şöminelere benzeyen ocaklardır. Doğanın imkânlarının henüz tükenmediği o dönemde, ısınmada kullanılan ana kaynak ise odundu. Birçok mekânda, bu ocakta hem yemek pişirilir hem de ısınma amaçlı kullanılırdı. Ocağın bulunmadığı odalarda ise ocaktan alınan kor halindeki küllerin konulduğu mangallar vasıtasıyla ısınma sağlanırdı. Günümüzde kullanılan soba yahut kalorifer tarzı ısınma araçları ise Osmanlı’nın son dönemlerinde kullanılmaya başlanmıştır.
  Diğer taraftan. ısıtmada bireyi esas alan Osmanlı, inşa eylediği yapıların yalıtımına özen göstermiş ve ısıyı muhafaza eden taş yapılar inşa eylemiştir. Ayrıca, o dönem insanlarının kullandığı giysilerin ve örtündükleri battaniye yorgan tarzı günlük kullanım araçlarının ham maddesinin yün olması da ısınmada büyük yer teşkil etmektedir.
  Ocak tarzı ısıtıcıların kullanılmadığı daha geniş yapılarda, mesela camilerde ise Osmanlı suyun mevsimlik sıcaklık değişikliklerinden yararlanmıştır. Cami yapılmadan açılan su kuyularından çıkarılan sular, caminin tabanındaki dehlizlerden geçirilmiş ve caminin iki yanındaki çeşmelerden akıtılmıştır. Kuyu sularının yazın serin, kışın ise sıcağa yakın ılık olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Osmanlılarda camilerin temelinden çıkardıkları bu kuyu sularını yazın doğal klima, kışın ise doğal kalorifer olarak kullanmışlardır
+ Yorum Gönder