+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Osmanlı Devleti'nde ilk elçilik nerede ve ne zaman açılmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Osmanlı Devleti'nde ilk elçilik nerede ve ne zaman açılmıştır
  Osmanlı Devleti'nde ilk elçilik nerede ve ne zaman açılmıştır

  Osmanlı devletinde ilk geçici elçilik 3. Ahmet Döneminde ( Lale Devri ) Paris'te açıldı ilk elçi ise Yirmi sekizinci Çelebi Mehmet'tir.

  Not: Elçiliklerin açılması Batı'nın üstünlüğünün kabul edilmesidir.

  Osmanlı devletinde ilk kalıcı elçilik ise 1793 yılında İngiltere devleti nezdinde kurulmuştu. Londra’ya atanan ilk sürekli Osmanlı elçisi ise Yusuf Agah Efendi’dir.


  Osmanlı Devleti'nde sürekli diplomasi yönteminin gereksinimini ilk hisseden ve uygulamasını başlatan padişah Sultan III. Selim (1789-1807) olmuştur. III. Selim yabancı devletler hakkında ve bu devletlerde yer alan olaylar ve gelişmelere ilişkin daha doğrudan ve güvenilir bilgi sahibi olmak ve aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nu Batılı devletler topluluğunun dışında bırakmamak gerekçeleriyle Avrupa başkentlerinde sürekli elçilikler kurma kararını almıştı.
 2. Acil

  Osmanlı Devleti'nde ilk elçilik nerede ve ne zaman açılmıştır isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


ilk daimi elçilik,  daimi elçiliklerin açılması,  ilk daimi elçilik nereye açıldı,  ilk osmanlı elçileri,  ilk sürekli elçilik,  17.yuzyilda osmanlinin savastigi devletler