+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Pençik sistemi hangi padişah ile başladı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Pençik sistemi hangi padişah ile başladı
  Pençik sistemi hangi padişah ile başladı

  I. Murat döneminde Karamanlı Rüstemin teklifiyle çıkarılmış olan Pençik kanununa göre; savaş esirlerinin beşte biri devlet hesabına ve asker ihtiyacını karşılamak üzere alınıyordu. Ankara Savaşı’na kadar Pençik oğlanları Yeniçeri ocağının asker ihtiyacını karşılamıştır.

  Pençik kanununa göre alınan esirler, Yeniçeri ocağına asker yetiştirmek için Gelibolu'da kurulmuş bulunan Acemi ocağına gönderiliyor ve yevmiye bir akça ücretle Gelibolu ile Çardak arasında işleyen at gemilerinde hizmet görüyorlardı. Bir müddet sonra bunlar, Yeniçeri ocağına alınıyorlardı. Fakat bu esirler, firsat buldukça kaçıp memleketlerine gittikleri için bu sistem değiştirildi. Savaşlarda esir edilen küçük yaştaki Hristiyan çocukları, evvela Anadolu'daki Türk köylülerinin yanına verilerek (Türk'e vermek) az bir ücretle hizmet ettirilmeye başlandı.
 2. Acil

  Pençik sistemi hangi padişah ile başladı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


pençik sistemi hangi padişah,  pençik sistemi hangi padişah ile başladı,  pençik sistemi,  pençik sistemi kimin zamanında,  osmanlı pençik hangi padişah ile başladı,  pençik sistemi hangi padisah zamanindadir