+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Osmanlı Devletine Genel Bakış Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Osmanlı Devletine Genel Bakış
  Osmanlı Devletine Genel Bakış Kısaca

  Osmanlı Devleti (Osmanlıca: دولت عالیه عثمانیه, Devlet-i Aliyye-i Osmaniye) , ya da Avrupa'nın tanımladığı şekliyle Osmanlı İmparatorluğu 1299-1922 yılları arasında varlığını sürdüren, toprakları bugünkü Türkiye Cumhuriyeti ile Orta ve Doğu Avrupa, Balkanlar, Kafkasya, Anadolu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da geniş bir alana yayılan tarihi devlet.

  En geniş zamanında devlet, üç kıtaya yayılmış, İstanbul ile sınırlı bir şehir devletine dönüşmüş olan Bizans İmparatorluğu'nu yıkmış, bazı tarihçilere göre bu Yeni Çağ'ı başlatan olay olmuştur. Devletin kurucusu ve Osmanlı Hanedanının atası olan Osman Gazi, Oğuzların Kayı boyundandır. Osmanlı Devleti, Asya Türk Kültürü, İslam Kültürünün birleşimiyle zengin bir kültür oluşturmuştur.

  Hakimiyeti altında bulunan topraklarda yaşayan halklar zaman zaman, toplu ya da yerel ayaklanmalar ile Osmanlı iktidarına karşı çıkmışlardır. Genel olarak din, dil, ırk ayrımından uzak durduğu için yüzyıllarca birçok devleti ve milleti hakimiyeti altında tutmayı başarmıştır. Osmanlı Devleti, Eski Türk örf ve adetlerinin ve İslam kültürünün yükümlülüklerinin doğrultusunda bir yönetim şekli belirlemiştir.
 2. Acil

  Osmanlı Devletine Genel Bakış isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder