+ Yorum Gönder
Oyun Arşivi ve Oyun Tanıtımları Forumunda Umaykut Selçukluların Temel Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dangerus
  Yeni Üye

  Umaykut Selçukluların Temel Özellikleri
  Selçukluların Temel Özellikleri


  Uygarlık


  Büyük Türk topluluğu Oğuzların Kınık boyundan olan Selçukluların ilk kıvılcımı Selçuk Bey tarafından çakılmış olsa da, onları dünya arenasında öne çıkartanlar Tuğrul ve Çağrı Beyler olmuştur. Alparslan ve Melik Şah onların başarılını sürdürmüş ve Selçukluları Bizanslılar, İranlılar, Çinliler, Araplar ve daha pek çok halkın saygı ve korku duyduğu bir devlet haline getirmişlerdir.

  Selçuklular Türklerin İslam ve Hıristiyan toplumları ile ilk büyük çapta etkileşimlerini gerçekleştiren devlet olmuştur. Anavatanları Aral Denizi’nden kopup önce Dandanakan Savaşında Gaznelileri, daha sonra Malazgirt Savaşında Bizanslıları hezimete uğratmış ve İslam dünyasında saygın bir yer kazandıkları gibi, Türklerin Anadolu’ya yerleşmelerini sağlamışlardır. Selçuk Türklerinin bu başarıları onların özellikle İran kültürü ile ciddi etkileşimlere girmesini ve halklarının kaynaşmasını sağlamış, aynı zamanda da Avrupa’da yarattıkları korku yüzünden iki büyük haçlı seferini tetiklemiştir.

  Müslüman bir Türk imparatorluğu olarak Selçuklular gelişmiş bir devlet nizamı ve politik yapılanma ile kendilerini ve tebaalarını yönetirler. Hunlar ve Göktürklerin aksine göçebe değillerdir. Gelişmiş şehirleri, bürokrasileri ve ekonomileri ile dikkat çekerler. Türkçe konuşmakla birlikte, dillerinde ciddi bir Fars etkisi görülür.


  Temel Özellikleri

  * Nispeten daha zayıf askerler, ancak hızlı çoğalan nüfus ile daha fazla asker eğitimi ve kaynak üretimi
  * Kuşatma silahlarına karşı daha dayanıklı binalar ve taş surların sağladığı ek şehir koruması
  * Dengeli stratejik yapısı ile yeni başlayan oyunculara daha uygun bir ulus

  En önemli kaynak: Odun
  Çevrimiçi olma gereksinimi: Orta


  Tanıtım

  Refah içerisinde yaşayan soylu Selçuklular, yerleşik hayat tarzını benimsedikleri için şehirlerinde taş kullanarak dayanıklı binalar inşa ederler. Selçuklular korunaklı şehirlerinde doğanın zor şartlarından daha uzak yaşadıkları için askerleri diğer ırkların askerlerinden genel olarak daha zayıftır. Ancak savunma ve saldırı konusunda Selçuk askerleri oldukça dengelidir.

  Selçuklu şehirlerinde diğer ırkların şehirlerinden daha hızlı nüfus artışı olur. Bu sayede asker eğitimini veya hammadde kaynaklarına işçi göndermeyi daha hızlı yapabilirler. Selçuklu askerleri eğitimlerinde genelde odun ve demire ihtiyaç duyarlar.

  Selçuklular yeni şehirler kurarken taşa gereksinim duyar. Mancınık ve top saldırılarına karşı taştan yapılmış Selçuk binaları daha dayanıklıdır. Ayrıca Selçuk şehirleri eğer oyuncu inşa ettiyse sahip oldukları taş sur sayesinde kendilerine gelen saldırılar karşısında daha avantajlıdır.

  Amatör oyuncular için Selçuk halkı dengeli yapısından dolayı diğer ırklara göre daha uygundur. Selçukluların en büyük dezavantajı saldırı ve savunma özellikleri diğer ırklardan biraz daha zayıf olan askerleri olsa da hızlı çoğalmaları bu handikabı kapatacatır.  Selçukluların önemli askerlerinden bazı örneklerin de verildiği genel
 2. Acil

  Umaykut Selçukluların Temel Özellikleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder