+ Yorum Gönder
Oyun Arşivi ve Oyun Tanıtımları Forumunda Facebook Bil ve Fethet Nedir ve Nasıl Oynanır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Facebook Bil ve Fethet Nedir ve Nasıl Oynanır
  Facebook Bil ve Fethet Nedir ve Nasıl Oynanır?


  Bil ve Fethet, güçlü stratejik unsuru ile heyecanlı ve tempolu, 3 oyunculu soru-cevap oyunudur. Oyunlar 15 farklı toprak alanına bölünmüş Türkiye haritasında oynanır. 3 oyuncunun yarıştığı ve hem hızın hem de bilginin konuştuğu oyunda zaferi en çok puanı toplayan oyuncu kazanır. Oyunda sayısal cevapları olan, tarih, eğlence, bilim ve genel kültür alanlarını kapsayan çoktan seçmeli ya da tahmine dayalı sorular sorulur.
  Fetih Aşaması:
  Oyun, her oyuncuya haritada rastgele seçilen bir toprak verilerek “Fetih” aşamasından başlar. Haritaya her oyuncu için yeşil, mavi ve kırmızı renklerde Kaleler yerleştirilir. Burada amaç boş durumda bulunan 12 farklı topraktan ele geçirebildiğiniz kadar fazlasını fethetmektir. Kalan topraklar sorulan 4 soruda 1. ve 2. pozisyonu kazanan oyunculara verilir; 1. sırayı alan oyuncu 2 farklı toprağı, 2. sırayı alan oyuncu ise 1 toprağı ele geçirmek için izin almış olur. Sorularda son sırayı alan (kaybeden) oyuncu toprak ele geçiremez. Ancak bir sonraki aşama olan “Savaş” aşamasında diğer oyunculara meydan okuma şansı olacaktır.
  “Fetih” aşamasında hem kendi Kalenizin, hem de rakiplerinizin Kalelerinin yakınındaki toprakları ele geçirmeniz çok önemlidir. Bunun sebebi, eğer bir rakibinizin kalesine ya da herhangi bir toprağa saldırmak istiyorsanız, saldırmakta olduğunuz yerin yanındaki toprağa sahip olmanız gerekmesidir. Kendi Kalenizin etrafındaki toprakları alarak bir sonraki aşama olan “Savaş” aşamasında kalenizin ilk birkaç tur için saldırı almasını önlemiş olursunuz. Aynı şekilde, rakiplerinizin Kalelerine yakın olan toprakları ele geçirebilirseniz, bu Kalelere çok erken saldırabilirsiniz. Fetih bittikten ve bütün topraklar ele geçirildikten sonra Savaş başlar.
  Savaş Aşaması:
  Maceranın 2. aşaması olan “Savaş” aşamasında, her biri 4 sorudan oluşan 4 tur bulunmaktadır. İlk turda saldırı sırası kırmızı ile başlar, sonra yeşil ve en son olarak da mavi ile devam eder. 2. aşamada saldırı sırası yeşil, mavi ve kırmızı olacak şekildedir. 3. aşamada ise mavi, kırmızı ve yeşil sıralaması vardır. Son turda ilk olarak saldıracak oyuncuyu, ilk 3 turdaki kazanılan puanlar belirler. En fazla puanı alan ilk saldırır, en az puanı alan ise en son saldırıyı yapar.
  Bir oyuncu saldırı aldığında soruyu doğru cevaplayamaz ise, saldırı yapan oyuncu bu toprağı ve toprağın değeri olan puanları (200’den başlamak üzere) kazanır. Eğer saldırı alan kişi başarılı bir şekilde toprağını savunabilirse, toprağı kendisinde kalır ve soruyu doğru bildiği için 100 puan kazanır. Eğer Kaleye (3 Kuleli Merkez Kale) saldırı yapıldıysa, saldırı yapan oyuncu bu Kaleyi ele geçirebilmek için 3 kere soruyu kazanmalıdır. Bu durum saldırı yapan oyuncu sadece Kaleyi değil rakibin tüm topraklarını ve puanlarını ele geçirir. Böylece kaybeden oyuncunun macerası sona erer.
  Bir kaç oyundan sonra, sorularda yardımcı olacak “Jokerler” verilmeye başlanır. Jokerler size sorularda yardım alma, soru kategorilerini seçme ve size ait olmayan topraklara uzun mesafeli saldırılar yapma gibi artılar sağlar. Ayrıca oyunda bulunan Hazine Sandıklarını açarak Jokerler, Altın ve Ekstra Oyun Hakkı kazanma şansını elde edersiniz.
  Her ne kadar rakibin Kalesine saldırmak ve kazanmak ideal bir durum gibi görünse de, oyunun son turuna gelinene kadar genelde Kaleler ayakta kalır. Kazanan genelde daha fazla soru bildiği için küçük bir farkla galibiyete ulaşır. Eğer oyun bittiğinde “Beraberlik” olursa, eşitliği bozmak ve ilk 3 sıralamayı belirlemek için 10 Puanlık Uzman Sorusu sorulur.
  Oyun bitince, kaçıncı olduğunuz duyurulur ve kazandığınız Tecrübe Puanı belirlenir. Ayrıca haftalık (çarşambadan çarşambaya) sıralamadaki yeriniz ve yüzdelik olarak tüm Türkiye’deki oyuncular arasında nerede olduğunuz size gösterilir. Yeni haftanın ilk oyunu bittiğinde ve her seviye atladığınızda, 15 Hazine Sandığının bulunduğu bir harita ekrana gelir. Jokerler, Oyun Hakları ve Altın gibi çeşitli ödüller kazanmak için 5-15 arasında Hazine Sandığını seçebilirsiniz. Bu arada önceki hafta elde ettiğiniz başarılardan ötürü Madalyalar kazanırsınız. 2. Acil

  Facebook Bil ve Fethet Nedir ve Nasıl Oynanır isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


bil ve fethet nasıl oynanır,  Bil ve fethet oyunu nasıl oynanır,  bil ve fethet altın nasıl kazanılır,  bil ve fethet madalya nasıl kazanılır,  bil ve fethet nedir,  facebook bil ve fethet nasıl oynanır