+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Özel Eğitim ve Rehberlik Forumunda Nakit esası ve tahakkuk esası arasındaki farklar nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Nakit esası ve tahakkuk esası arasındaki farklar nelerdir
  Nakit Esası ve Tahakkuk Esası Arasındaki Farklar Nelerdir ?


  Nakit (Tahsil) esası ve tahakkuk esası Gelirin unsurlarında ortaya çıkmaktadır. Ticari ve Zirai Kazançlar tahakkuk esasına göre vergilendirilirken diğer beş gelir unsuru tahsil esasına göre vergilendirilir.

  Tahakkuk esasında, işletme hukuken kazanç elde etmesine rağmen işletmenin kasasına nakit olarak herhangi bir para girmemektedir. Örnek vermek gerekirse Ticari Kazanç sahibi bir işletme bir ticari malı Alacak Senedi karşılığında sattığında herhangi bir şekilde kasasına para girmese dahi, kazanç tahakkuk esasına göre doğmuş olduğundan Alacak Senedi karşılığı satmış olduğu mal dolayısıyla vergilendirilir.

  Tahsil esasında ise gelirin vergilendirilmesi için elde edilen kazancın tahsil edilmesi şarttır. Örnek vermek gerekirse Avukatlık mesleği sonucu serbest meslek kazancı elde eden bir şahıs, bir müvekkilinin davasına baksa ve bunun karşılığında sözleşme imzalasa avukat parayı tahsil etmeden gelir elde edilmiş sayılmayacağından o kazanç henüz elde edilmemiş sayılır ve vergilendirilmez. Ne zamanki para tahsil edilir gelir o zaman doğmuş sayılır ve vergiye tabi olur.
 2. Acil

  Nakit esası ve tahakkuk esası arasındaki farklar nelerdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder