+ Yorum Gönder
Şiir ve Güzel Yazılar ve Özel Gün Şiirleri Forumunda Yeşilay Haftası ile ilgili yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Yeşilay Haftası ile ilgili yazı
  Yeşilay Haftası

  Her yıl 1-7 Mart tarihlerini kapsayan mart ayının ilk haftası Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Sizlere yeşilay haftası ile ilgili yazımızı takdim ediyoruz.

  Ülkemizde alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanılmasını istemeyenler 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneği’ni kurdular (Hilâl “ay”, ahdar “yeşil” anlamına gelir). Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay ismini aldı. Yeşilay Derneği’nin kuruluş tarihini içine alan 1- 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay Haftası’nda alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları an*latılır.

  Uyuşturucu denilince esrar, afyon, kokain, LSD gibi uyuşturma özelliği olan maddeler akla gelir. Alkollü içkiler ise içildiğinde insanı sarhoş eden her türlü içkiler anlamına gelir. Alkollü içki veya uyuşturucu alanlar önce rahatlık, baş dönmesi duyar, sonra sarhoş olurlar. Sarhoşlar doğru yönde düşünüp doğru karar veremezler. Sarhoş olanlar kolay suç işlerler, içkili iken araç sürenler trafik kazalarına sebep olurlar. Alkollü içkiler, uyuşturu*cular insanda zamanla alışkanlık yaratır. Alkol almayı alışkanlık hali*ne getirenlere alkolik denir. Alkolikler kazançlarını içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevil*mezler, sayılmazlar. İçki ve uyuşturucu kullanımı aile düzenini bozar.

  Uyuşturucu ve alkollü içkiler sağlığa da zararlıdır. Vücudumuzda önemli görevler yapan beyin, mide, kalp, akciğer gibi organlar iç*ki ve uyuşturucudan etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nede*ni uyuşturucu ve alkollü içkilerdir.

  Sigara, toplumumuzda kullanımı yaygın olan bir keyif maddesi*dir. Sigara iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere neden olur. Akciğerde bronşları doldurur, öksürmeye yol açar. Sigara*nın kansere de sebep olduğu son zamanlarda bilimsel araştırmalarda ileri sürülmüştür.

  Ülkemizde uyuşturucu maddelerin yapımı, satışı, kullanılması, ta*şınması, bulundurulması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar suç işlemiş olur. Suç işleyenlere ağır hapis cezaları uygulanır.

  Uyuşturucu maddelerin bir bölümü ilaç yapımında kullanılır. Bu amaçla bazı uyuşturucu maddelerin üretimine hükümet belirli ko*şullarla izin verir.

  Topluma, aileye, bireye zararlı olan içki ve uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemek için kurulan Yeşilay Derneği’nin sembolü; beyaz üstünde yeşil bir aydır. Yeşilay Derneği Genel Merke*zi, Yeşilay adlı aylık bir dergi yayınlıyor. Bu dergi düzenli olarak alkol*lü içkilerin, uyuşturucuların, sigaranın topluma ve sağlığa olan zarar*larıyla ilgili bilgilendirme yayınları yapmaktadır.

  Yeşilay Haftası boyunca öğrendiklerimizi bir hayat boyu unutma*yalım ve kötülüklerin anası olan uyuşturucu ve alkollü içkilerden uzak duralım.
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Yeşilay nedir

  Yeşilay, sigara, alkollü içki ve diğer uyuşturucu gibi alışkanlıklar ile mücadele eden ve bütün zararlı alışkanlıklardan halkın ve bilhassa gençlerin korunması için yaptığı çalışmalarla kamuya hizmet veren, bu sebeple de “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer alan bir kurumdur.

+ Yorum Gönder