+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda İSTANBUL’UN KURTULUŞU ile ilgili Yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  İSTANBUL’UN KURTULUŞU ile ilgili Yazı
  İSTANBUL’UN KURTULUŞU (6 EKİM 1923) İLE İLGİLİ YAZI

  İstanbul'un kurtuluşu Tarih sahnesinde var olduğundan beri bağımsız yaşamış Türk Milleti, 1. Dünya Savaşı’nda müttefikleri yenilgiyi kabul edip savaştan çekilince yenilmiş sayıldı…

  İtilaf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması’na dayanarak 13 Kasım 1918de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul’a girdiler. Fiilen gerçekleşmiş olan işgal, 16 Mart 1920 günü resmi işgale dönüştü.

  Türk’ün Son Başbuğu Gazi Mustafa Kemal Paşa, Adana treninden inip Haydarpaşa rıhtımına ayak bastığında düşman gemilerinin zafer bayrakları açmış şekilde toplarını sağa sola çevirerek İstanbul limanına girdiklerini, gayri Türk azınlıkların da sevinç çığlıklarıyla karşı sahilleri çınlattığını görünce, “Geldikleri gibi giderler” demişti.

  Kurtuluş Savaşı’nın zaferle bitmesinden sonra Refet (Bele) Beğ komutasındaki bir Türk birliği İstanbul’a girdiyse de, işgali resmi olarak kaldıramadı.

  18 Eylül 1923de Batı Anadolu tamamen düşmanlardan temizlendi. Mudanya Ateşkes Antlaşması’yla İstanbul, Boğazlar Bölgesi ve Doğu Trakya kurtarıldı.

  İmzalanan Lozan Barış Antlaşması gereğince de düşman askerleri altı hafta sonra İstanbul’dan ayrılacaklardı. 4 Ekim 1923 günü düzenlenen bir törenle Türk Bayrağı’nı selamlayarak şehirden ayrıldılar.

  5 Ekim 1923te şehrin Anadolu yakasına gelen Türk Ordusu, 6 Ekim 1923 günü coşkun bir bayram havası içinde, sevinç gözyaşları arasında ve çiçek yağmuru altında İstanbul’a girdi. Böylece 5 yıl kan ağlayan güzel İstanbul kurtulmuş oldu.
 2. Ziyaretçi

  Süper bir site çok teşekkür ederim bu sitenin ismini aldım herkese tavsiye edicem.İhtiyacım oluncada hep bu siteye gireceğim.Çok güzel ve öz anlatıyor

  TEŞKKÜRLER
 3. Ziyaretçi
  İstanbulun Kurtuluşu hakkında kısa yazı

  Osmanlı devleti meşrutiyetten sonra siyasi olarak tam bir kaos ve krizi yaşayarak Sulatn Abdülhamid'in uyarılarına rağmen 1.Dünya savaşına Almanya ile katıldı. Almanyanın savaşı kaybetmesi neticesinde İtlaf devletleri donanmaları 30 Ekim 1918′de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması’na dayanarak 13 Kasım 1918′de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul’a girdiler. Fiilen gerçekleşmiş olan işgal, 16 Mart 1920 günü resmi işgale dönüştü.

  Siyasi otorite olarak çöketmeye çalıştıkları Osmanlı yönetimi ise yirmiden fazla subayını anadoluya göndererek Erzurum Sivas kongreleri neticesinde kurtuluş savaşı başlatılmış oldu. Mudanya ve Lozan anlaşmaları neticesinde dünya çapında savaş sona erdi ve savaşa müdahil bütün devletler ülkelerine döndü. İstanbuldan 4 Ekimde törenle beraber İtlaf devleti güçleri İstanbuldan ayrıldılar ve 6 Ekim günü İstanbula Türkiye ordusu girdi. 6 Ekim günü İstanbulun düşman işgalinden kurtuluşu olarak kutlanmaktadır.

 4. Ziyaretçi
  İstanbulun fethinden sonra işgal edilmesi 1.Dünya savaşı dönemlerine rastlamaktadır. 1.Dünya savaşından sonra İtilaf devletleri 13 Kasım 1918 tarihinde İstanbulu denizden işgal ettiler.terk etmiştir. Bu nedenle 6 Ekim tarihi İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşu olarak kabul edilmektedir.


 5. Ziyaretçi
  İstanbul ile ilgili söylenmiş sözler:

  "İki büyük cihanın kesinti noktasında, Türk vatanının ziyneti, Türk tarihinin serveti, Türk milletinin gözbebeği İstanbul, bütün vatandaşların kalbinde yeri olan şehirdir." (Atatürk)

  "İstanbul eskiden beri Avrupa ve Asya’yı birleştiren büyülü(tılsımlı) ve adeta kutsal bir mühürdür. İstanbul muhakkak dünyanın en güzel yeridir." (Gerard De Nerval)

  "İstanbul olağanüstü durumunu Haliç, Marmara Denizi ve Boğaz’a borçludur." (Andrea Horn)

  "Dünya’da İstanbul kadar güzel görünüşlü başka bir kent bulunmadığını söyleyenler, gerçekten haklıymışlar." (Chateaubrıand)

  "Ah İstanbul! Beni büyüleyen isimlerden en çok büyüleyeni yine sensin." (Pierre Loti)

  "Dünyaya son kere bakacaksın deseler bu bakışı İstanbul’un Çamlıca’sından isterdim." (Lamartine)

+ Yorum Gönder


istanbulun kurtuluşu ile ilgili yazı,  istanbulun kurtuluşu ile ilgili yazılar,  istanbulun kurtuluşu ile ilgili kompozisyon,  6 ekim istanbulun kurtuluşu ile ilgili yazı,  istanbulun kurtuluşu ile ilgili kısa yazı,  istanbulun kurtuluşu hakkında bilgi