+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda Çanakkale Zaferi ile ilgili Bilgi Çanakkale Zaferi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Çanakkale Zaferi ile ilgili Bilgi Çanakkale Zaferi Hakkında Bilgi
  ÇANAKKALE ZAFERİ İLE İLGİLİ BİLGİ


  Çanakkale zaferi 3 Kasım 1914 ve 18 Mart 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı'nda cereyan eden bir seri deniz savaşlarıyla Gelibolu Yarımadası'nda 25 Nisan 1915 - 8/9 Ocak 1916 tarihleri arasında yapılan kara savaşları, Türk tarihinin en şerefli sayfalarını dolduran birer zafer destanıdır.

  Çanakkale Zaferini, büyük Türk Ulusuna, Atatürk gibi dahi bir lider hediye etmiştir. Türk bağımsızlık savaşının temelleri, Çanakkale'nin sularında, Conkbayırı'nda ve Anafartalar'da atılmış, bu zaferler Türk Kurtuluş Savaşına maya çalmıştır.

  Türk Ulusu; İstanbul'u kurtaran Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal Paşayı Çanakkale'den tanımış; 19 Mayıs 1919'da O, Samsun'a çıktığı gün Suriye ve Filistin cephelerinden terhis olarak Anadolu'ya dönen Türk halkı, "bu benim kahraman komutanımdı" diyerek O'nun etrafında kenetlenip İstiklal Savaşı'na katılmıştır.

  Türk Ulusu ve dünya O'nu böylece tanırken, O da Conkbayırı'nın, Kocaçimen'in, kan deryası can pazarında ulusunun ve Türk askerinin asıl cevherini yakından tanıyarak daha sonra girişeceği Bağımsızlık Savaşını kesin zaferle sonuçlandıracağı kanaatini daha o zamandan edinmiştir. 18 Mart zaferi kazanılmasaydı, düşman donanması, daha 1915'in Mart ayında İstanbul'a girerek Osmanlı İmparatorluğu'nu çökertebilecekti.

  Çanakkale Boğazı'nı denizden aşıp İstanbul'a giremeyen İtilaf Devletleri, 25 Nisan 1915'ten başlayarak 8-9 Ocak 1916'ya kadar süren Çanakkale kara savaşlarında Mustafa Kemal tarafından durdurulamasaydı, Birinci Dünya Savaşında Çarlık Rusyası en kısa yoldan müttefiklerinin yardımlarına kavuşacağı için yıkılmayacak, muhtemelen Ekim 1917 Bolşevik İhtilali de olmayabilecekti. Bu durumda Almanya'nın yenilgisi hızlanacak ve 1. Dünya Savaşı belki de 1915'te sona erecekti. Çanakkale Zaferi; harbin 4 yıl sürmesine, üç imparatorluğun (Osmanlı, Çarlık ve Avusturya/Macaristan İmparatorlukları) tarih sahnesinden silinmesine neden olmuştur. Gelibolu Yarımadası'nda düşmana kesin darbeler vurarak onları yenilgiye uğratan Alb. Mustafa Kemal'in Anafartalar tepesinde yaktığı zafer meşalesi, Kurtuluş savaşımızın da yolunu aydınlatmıştır.

  Böylece 18 Mart deniz zaferimizi taçlandıran 25 Nisandan sonraki kara savaşlarında, Mustafa Kemal'in etkin liderliği sayesinde kazanılan zaferlerin, ulusal tarihimize ve dünya tarihine yön veren etkin rolünü yukarda belirtilen noktalarda toplamak mümkündür. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çanakkale Zaferi ile ilgili Bilgi Çanakkale Zaferi Hakkında Bilgi


  anakkale-zaferi-ile-ilgili-bilgi-anakkale-zaferi-hakk-nda-bilgi1.jpgÇanakkale Zaferi ile ilgili Bilgi Çanakkale Zaferi Hakkında Bilgi2.jpganakkale-zaferi-ile-ilgili-bilgi-anakkale-zaferi-hakk-nda-bilgi3.gif
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Çanakkale savaşı 1914 yılında başlamış 1915 yılında 18 Martta sona ermiştir. Çanakkale savaşı zafer ile sonuçlanmıştır. Çanakkale savaşında çok fazla şehit verilmiş ve bu savaş ile ilgili analar türküler söylemiş ve gencecik yaşta toprağa düşen evlatları için ağıtlar yakmışlardır. Her yıl 18 Mart çanakkale zaferi ve şehitler günü olarak kutlanmakta ve şehitler anılmaktadır. İnebolu yarım adasında çanakkele şehitliği bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


18 mart çanakkale zaferi,  çanakkale savaşı hakkında bilgi,  çanakkale zaferi,  çanakkale zaferi ile ilgili resimler,  çanakkale zaferi resimleri,  çanakkale savaşı ile ilgili resimler