+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda Kızılay Haftası Konuşma Metni Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Kızılay Haftası Konuşma Metni
  KIZILAY HAFTASI HAKKINDA KONUŞMA

  Sevgili Arkadaşlar!
  Kızılay'ı duymuşsunuzdur.Her yıl, 29 Ekim ile 4 Kasım tarihleri arasını Kızılay Haftası olarak kutlarız. Kızılay, ülkemizdeki yüzlerce yardım kurumundan sadece birisidir. 1859 yılında Avrupalı devlet adamları, İsviçre’nin başkenti Cenevre’de toplanarak uluslar arası bir yardım kurumu olan, İlk Yardım Derneği’ni kurdular. Bu dernek daha sonra Kızılhaç adını aldı. Ülkemizde bu anlamda kurulan ilk dernek, 1868 yılında yaralı askerlere yardım amacıyla kuruldu. Bu dernek, 1877 yılında Hilal-i Ahmer adını aldı, Hilal-i Ahmer, kırmızı ay anlamına gelmektedir. Cumhuriyet döneminde derneğin adı, Atatürk tarafından anlamına uygun biçimde, Kızılay olarak değiştirildi.

  Kızılay derneği; savaş, deprem, sel baskını, yangın ve salgın hastalık gibi felakete uğrayanlara, çadır, battaniye, yiyecek ve giyecek gibi yardımlar yapar. Bu felaketlerde yaralananlar için geçici hastaneler kurar. Kızılay’ın açtığı aşevlerinde, yoksul, kimsesiz ve düşkün yurttaşlara yiyecek ve içecek dağıtılır. Kızılay’ın yurt genelinde büyük depoları vardır. Felaket anında, en hızlı biçimde felaket yerine ulaşır. Bütün bu yardımları, yardımsever insanların yaptığı bağışlarla yapar. Kızılay, sadece yurt içinde değil, yurt dışındaki felaketzedelere de yardım eder.

  Hayvan topluluklarının birbirleriyle nasıl yardımlaştıklarını, yardıma muhtaç hayvanların diğer hayvanlar tarafından nasıl bakılıp korunduğunu televizyonlardan mutlaka izlemişsinizdir. İnsani bir duygu olmasına rağmen ne yazık ki günümüzde, yardımlaşma fikrinden uzaklaştık. Aylık gelirimizin bir kısmını Kızılay gibi yardım kurumlarına vermemiz, insan olmamızın gereğidir. Bir gün bizim de felakete uğrayıp, yardıma muhtaç duruma düşebileceğimizi unutmamalıyız.
  Hepinize, sağlıklı ve mutlu bir gelecek dilerim.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Kızılay haftası okullarda çeşitli etkinlikler yapılarak kutlanmaktadır. Kızılay haftasın 29 Ekim ile 4 Kasım arasında kutlanmaktadır. Kızılay haftasında çocuklara kızılayın görevlerinin ne olduğu kan vermenin ne kadar önemli olduğu konusunda bilgi verilmeli ve çeşitli etkinlikler yaptırarak günün anlamını daha çok kavramaları sağlanmalıdır.
+ Yorum Gönder