+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda Deprem Haftasının anlam ve önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Deprem Haftasının anlam ve önemi
  Deprem haftasının olması ve anılması çok iyi bir şey. Hem geçmişte yaşanan depremlerde kaybettiklerimi unutmamak için hem de depremle ilgili bilgi vererek insanları bilinçlendirmek için önemlidir.

  Deprem haftası çok önemli bir gündür. Dünyanın oluşumundan beri, sismik yönden aktif bulunan bölgelerde depremlerin ardışıklı olarak oluştuğu ve sonucundan da milyonlarca insanın ve barınakların yok olduğu bilinmektedir.

  Bilindiği gibi yurdumuz dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrayacağımız bir gerçektir.

  Deprem Bölgeleri Haritası’na göre, yurdumuzun %92sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu, nüfusumuzun %95inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin %98i ve barajlarımızın %93ünün deprem bölgesinde bulunduğu bilinmektedir.

  Son 58 yıl içerisinde depremlerden, 58.202 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 122.096 kişi yaralanmış ve yaklaşık olarak 411.465 bina yıkılmış veya ağır hasar görmüştür. Sonuç olarak denilebilir ki, depremlerden her yıl ortalama 1.003 vatandaşımız ölmekte ve 7.094 bina yıkılmaktadır. 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Deprem haftasının anılması iyi bir durum.Konuda da anlatıldığı gibi geçmişte yaşanan depremleri ve kayıplarımızı unutmamak için.Genellikle okullarda deprem için tatbikat yapalar bu da öğrencilerin bilinçlenmesi için güzel bir etkinlik.
+ Yorum Gönder


deprem haftasının anlam ve önemi