+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda İstiklal Marşı Ne Zaman kabul edildi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İstiklal Marşı Ne Zaman kabul edildi
  İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ TARİHÇESİ


  (12 Mart 1921)

  İstiklal marşının kabulü 1921 yılında, Şanlı Bayrağımız’ın ve Kahraman Türk Milleti’nin simgesi olacak milli bir marş yazılması için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yarışma açılmış ve kazanana para ödülü verileceği açıklanmıştır. Ülkenin her tarafından pek çok şair, duygu ve heyecanlarını anlatan mısralarla bu katıldığı halde, Mehmet Âkif’in bu yarışmaya katılmadığı görüldü. Nedeni sorulduğunda: ‘’Milli marş para ile yazılmaz’’ cevabını verdi. Arkadaşlarının ısrarları üzerine ve kazanırsa ödül verilmemesi şartı ile yarışmaya katıldı ve hepimizin yüreğinde yer eden İstiklal Marşı’nı yazdı.

  Türk Milleti’nin zaferini, yüceliğini ve bayrağımızın kutsallığını en güzel duygularla anlatan İstiklal Marşı, yarışmaya katılan 724 şiir arasından seçilerek zamanın Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından Büyük Millet Meclisi’nde okundu. Bütün milletvekillerince büyük bir coşku ve heyecan içerisinde, iki defa ayakta dinlenen İstiklal Marşı, 21 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marş olarak kabul edildi. Ünlü bestecilerimizden Osman Zeki Üngör tarafından bestelendi.

  Mehmet Âkif, İstiklal Marşı’nı Türk Milleti’nin eseri olarak kabul ettiği için Safahat’a koymamış ve Kahraman Ordumuz’a hediye etmiştir.

 2. Ziyaretçi

  güzel benim ödevimde yardımcı oldu

  evet
 3. Ziyaretçi
  güzel teşekür ederim yardımcı oldunuz
 4. Ziyaretçi
  Çok tešekkür ederim çok yardımcı oldunuz

 5. Ziyaretçi
  bence ço güzel bir site dostlar herkes kullansın

 6. Ziyaretçi
  istiklal marşı 1.İnönü Savaşından sonra kabul edilmiştir.

 7. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim ödevime yardımcı oldunuz sizin sayenizde 100 aldım

 8. Zeyneb
  Bayan Üye
  İstiklal Marşı hangi tarihte kabul edilmiştir

  Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan şiir, 12 Mart 1921 yılında bestelenerek, Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) tarafından İstiklal Marşımız olarak kabul edilmiştir


 9. Ziyaretçi
  12 mart 1921 de tbmm tarafindan kabul edilmiştir. şair ise mehmet akif ersoy dur.

 10. Nesrin212121
  Yeni Üye
  İstiklal Marşı Türkiye'nin gururudur Şehitlerin kanı ay yıldızıdır 1921 yılında 12 Mart İstiklal Marşı kabul edilen İstiklal Marşıdır ve her okuduğum zaman çok mutlu oluyorum İstiklal Marşı bütün özel yerlerde okunur.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


istiklal marşı ne zaman kabul edildi,  istiklal marşı ne zaman kabul edilmiştir,  istiklal marşı nasıl kabul edildi,  istiklal marsi ne zaman kabul edildi,  istiklal marşımız ne zaman kabul edilmiştir,  istiklal marşının ne zaman kabul edildi