+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda Gazeteciler ve Basın Bayramı ne zaman , Gazeteciler ve Basın Bayramı neden kutlanır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gazeteciler ve Basın Bayramı ne zaman , Gazeteciler ve Basın Bayramı neden kutlanır
  GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMLARI İLE İLGİ BİLGİ

  Gazetecilerde toplumda saygıyla karşılanmaktadır. Her mesleğin kendine özgü bir günü var. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 1946 yılında kurulduğu zaman "gazeteciler için de bir gün belirleyelim" düşüncesi ortaya atılmış. "İlk gazetenin çıktığı günü belirleyelim" demişler. Ama iki ayrı görüş ortaya çıkmış. Türkiye'de ilk gazetenin çıkışı, tabii Osmanlı'dan sonraki Cumhuriyet döneminde kalan topraklar üzerinde. İlk gazetenin çıkışı kimilerine göre 1831, yani Takvim-i Vakayi'nin yayınlanışı. İlk Türkçe gazete ama onu, resmi gazete olduğu için ilk gazete saymayan görüştekiler de 1861, yani Tercüman-ı Hakikat'ın çıkışını ileri sürmüşler. Bu anlaşmazlık nedeniyle o konuda bir görüş birliği olmamış. Bunun üzerine Fatih Rıfkı Atay, Akşam gazetesinde 24 Temmuz'u ortaya atmış. 24 Temmuz bildiğiniz gibi II. Meşrutiyet'te 1908'de Anayasa'nın yeniden yürürlüğe girmesinin ertesinde çıkan gazetelerin, gazeteciler tarafından sansür memurlarına verilmeden, gösterilmeden çıkarılmış olduğu birgün. Yani bir başkaldırı simgesi. Bu nedenle 24 Temmuz kabul edilmiş ve tabii Basın Bayramı olarak belirlenmiş.
  Share on facebook
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Gazeteciler toplum tarafından sevilmektedir. gazetecilerin kendilerine özel bir günleri bulunmaktadır. 1946 yılında Türkiye Cemiyeti kurulmuştur ve bugünde gazeteciler için özel bir gün belirlenmiştir. 24 Temmuz basın bayramı olarak ilan edilmiştir.
+ Yorum Gönder