+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda Dünya Çocuk Günü Hakkında Yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dünya Çocuk Günü Hakkında Yazı
  Dünya Çocuk Günü Konulu Yazı

  Uluslar arası çocuk günü Ekim ayının ilk Pazartesi Günü' dür. Çocukların iyi yetiştirilmesi ulusların ortak sorunudur. Bu ortak sorun için ilk çalışmalar 1923 yılında başladı. İsviçre'nin Cenevre kentinde toplanan kırk ülkenin delegeleri Uluslararası Çocukları Koruma Birliği'ni kurdular.

  Uluslararası bu kuruluş, Birleşmiş Milletler Örgütü' nün kurulmasını izleyen yılda UNICEF' e dönüştü. UNICEF, "Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu"nun kısaltılmış adıdır. Birleşmiş Milletler Örgütü 1954 yılında oybirliği ile Ekim ayının ilk pazartesi gününü Dünya Çocuk Günü olarak kabul etti.

  Dünya Çocuk Günü evrenseldir. Birleşmiş Milletler Örgütü' ne üye bütün ülkelerde aynı günde kutlanır. Üye ülkelerin radyo, gazete ve televizyonlarında bu günün önemi anlatılır. Çocukların bakım ve korunmasının gerekliliği üzerinde durulur.


  dunya-cocuk-gunu.jpg

  Çocuklar yarının büyükleridir. Geleceğin yöneticisi ve güvencesidirler.
  Dünya Çocuk Günü

  İnsanlığın mutluluğu, dünyamızın güzelleşmesi, çocukların korunmasın, iyi yetişmesine bağlıdır. Barış içinde yaşamak, güzellikleri paylaşmak, eğitimle olur. Dünya Çocuk Günü çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.

  Bu amacın gerçekleşmesi için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1959 yılında daha iyi bir yaşam, mutlu bir çocukluk dönemi için Çocuk Hakları Bildirisi' ni yayınladı.

  Ülkemizde çocuklara sağlık hizmeti götürmek amacıyla çocuk hastaneleri açılmıştır. Çocuk yaşta suç işleyenlerin iyiye yöneltilmesi için Çocuk Islahevleri kurulmuştur. Büyük yerleşim merkezlerinde çocuk bahçeleri vardır. Çocukların yararlandığı çocuk kitaplıkları kurulmuştur. Öte yandan anasız, babasız çocukların korunması, bakımı, barındırılması için Çocuk Esirgeme Kurumu ve Yetiştirme Yurtları açılmıştır.

  Dünya Çocuk Günü'nde okullarda, sınıflarda günün anlam ve önemi üzerinde durulur. Dünya Çocuk Hakları ve Türk Çocuk Hakları Bildirileri okunur. Bildirilerde belirlenen belli başlı haklar konusunda açıklamalar yapılır.
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Dünya Çocuk Günü ile ilgili yazı

  Hepimiz bugünün küçükleri yarının büyükleriyiz. Çok değil kısa bir süre sonra hepimiz büyüyecek ve bu vatana faydalı işler yapacağız. Hepimizin bir mesleği, bu ülkeyi güzel yarınlara ulaştırmak için birer mesleği olacak. Bizler geleceğin doktorları, öğretmenleri, mühendisleri olacağız.

  Annelerimiz biz henüz küçük olduğumuz için temel ihtiyaçlarımızı karşılar, babamız ise dışarıdaki ihtiyaçlarımızı giderir. Annesi babası olmayan çocuklara yurdumuzda Çocuk Esirgeme Kurumu bakar. Korunmaya muhtaç çocuklara devlet tarafından el uzatılması çok büyük bir gerekliliktir.

  Bir ülkenin çocukları o ülkenin mirasçılarıdır. Bu nedenle çocuklarınıza nasıl davranır, onları nasıl yetiştirirseniz geleceğinizi de o insanlara emanet edersiniz. Çocuklar dünyanın en önemli varlıklarıdır. Atatürk Cumhuriyet döneminde çocukların en iyi şekilde yetiştirilmesi için birtakım önlemler almıştır. Çocuklar sağlık, eğitim ve öğretim bakımından en iyi şekilde yetiştirilmeye çalışılmıştır.

  Gelecek çocukların elindedir. Bir çocuğun mutlu ve başarılı olmasının en öncelikli koşulu sevilmesi ve kendini güvende hissetmesidir. Gerek anne ve babası gerekse çevresindeki kişiler tarafından sevilen çocuklar ilerleyen yıllarda daha başarılı işlere imza atar. Bu nedenle tüm çocuklar sevilmeli ve bu sevgi onlara en doğru şekilde hissettirilmelidir. Çocuklar çok değerlidir, onları incitmemek gerekir.

+ Yorum Gönder


dünya çocukları,  DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ,  DÜNYA ÇOCUKLARI,  dünya çocukları resimleri,  dünya çocuklar günü,  dünya çocukları resmi