+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda 18 mart çanakkale şehitlerini anma günü ile ilgili konuşma metni Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  18 mart çanakkale şehitlerini anma günü ile ilgili konuşma metni
  18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü Hakkında Bilgi

  Bizim için çok önemli olan Bugün; Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan,18 Mart 1915 tarihinde kazanılan, Çanakkale Zaferi’ni kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin “Şehitler Günü’nü” idrak etmenin onurunu yaşamaktayız.
  Çanakkale Zaferi gibi büyük bir mirasa sahip olan, bir millet, onunla ne kadar iftihar etse yeridir. Böyle bir iman ve ahlak destanı çıkarabilen bir toplum, en zor şartlarda bile daima toparlanıp dirilme kabiliyetine sahip demektir.
  En acı, en yoğun imkânsızlıkların yaşandığı yıllarda, kurtuluş ümidimizin meşalesi olan ve yolumuzu aydınlatan, bu manevi mücadele sonsuz bir denizdir. O denizdir ki her hatırlayışımızda geçmişi bize getiren, tek başına bugünkü ve yarınki nesillere tarih, vatan sevgisi, milli şuur ve milli beraberlik için gerekli bilgiyi ve hassasiyeti kazandıracak kadar büyüktür.
  Tarihin her sayfasını aydınlatan değerlerimize saldıran uluslara karşı, onurumuza sahip çıkma mücadelemizin her bir anına yazılan böyle bir zafer, tarih sahnesinde başka hiçbir ulusa nasip olmamıştır.
  Çanakkale Savaşı yalnız bizim tarihimizin değil yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir.
  Bu vatan, yetişmiş aydın insana en fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemde 253.000 genç, milliyetperver aydınını toprağa vermiş, adları ne olursa olsun; Bulancaklı İdris, Kınalı Hasan, Cideli Mahmut Çavuş, Bigalı Mehmet, İstanbullu mektepli Mehmetler, aynı isimde, aynı yürekte, aynı inançta, aynı duada yurdun dört bir yanından buluşmak için gelmiş ve aynı yerde, aynı şerefte, aynı mekânda buluşmuş, Çanakkale’den geçit vermeyip, şehitlik mertebesine ulaşarak canlarını vermişler ve tüm dünyaya "ÇANAKKALE'NİN GEÇİLEMEYECEĞİNİ" de ispat etmişlerdir.
  Anafartalar Komutanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Karşılıklı siperler arası sekiz metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekiler, hiçbiri kurtulamayarak şehit düşüyor. İkinci siperdekiler onların yerine geçiyor. Fakat ne kadar gıpta edilecek bir haldir ki, ölenleri görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, hiçbir tereddüt bile göstermiyor. Okuma bilenler ellerinde Kur'an-ı Kerim okuyorlar, Bilmeyenler kelime-i şahadet getirerek yürüyorlar. Bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren, şâyân-ı hayret bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebesini kazandıran, bu yüksek ruhtur.” Sözleri Çanakkale’deki askerimizin manevi gücünü, ölüme hazır bekleyişini, vatan uğruna kendini hiçe sayışını, bu büyük zaferin hangi ruhla kazanıldığını gözler önüne sermektedir.
  Bu eşsiz destan, vatanı, bayrağı, milleti, dini ve devleti için canını Allah yolunda feda eden, böylece Allah rızasına eren şehitlerin destanıdır.
  Çanakkale Zaferi, anaların biricik evladını, şefkat ve muhabbetle bağrına basıp;
  “ Oğul, seni yetiştirdim, hizmet eyle vatana
  Ak sütümü helal etmem saldırmazsan düşmana” diyerek cepheye uğurladığı;
  Oğulun da anasının elini öperek;
  “Hakkını helal et şefkatli ana
  Canım feda olsun kutsal vatana” diyerek karşılık verdiği, cefakâr analar ile yiğit ve kahraman Mehmetçiklerin destanıdır.
  Bu gün Kahramanlık destanı yazarları olan şehit Mehmetçiklerin aileleri ile gazilerimize devlet övünç madalyalarını takdim edeceğiz.
  Saygı değer anneler, babalar, şehit eşleri ve evlatları sizlere sayın cumhurbaşkanımız adına en derin şükranlarımı sunuyorum, takdim edilecek olan bu madalyalar vatan sevgisinin en yüce nişanesidir. Yüce Türk Milleti’nin size duyduğu şükran ve saygının bir ifadesidir.
  Saygı değer malul gazilerimiz sizler, hayatınızın bir parçasını Türkiye Cumhuriyetinin bekası, milletin bölünmez bütünlüğü için feda ettiniz, yaşamın tüm zorluklarına karşı, sizler bu yurda el uzatmak isteyecek her türlü hainliğe karşı bu milletin evlatlarına vatan sevgisinin ve bu uğurda mücadele etmenin yüceliğini gösterecek yaşayan efsanelersiniz.
  Saygı değer konuklar, Osmaniye Valiliği olarak, devletimizin imkânları ölçüsünde şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin yanında olmaya çalıştık, bundan sonra da yanlarında olacağız ve onları hiç unutmayacak, unutturmayacağız, bu amaçla şanlı Türk tarihi içerisinde bu vatan için mücadele etmiş Osmaniyeli şehit ve gazilerimizin yer aldığı bir albüm hazırlama çalışmalarımız devam etmektedir.
  Bizleri bu anlamlı günde onurlandıran siz değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum, evlatlarını kınalayarak askere gönderen Türk anaları, başınız sağolsun denildiğinde vatan sağ olsun diyen Türk babaları vatan size minnettardır.
  Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm silah arkadaşlarını rahmetle minnetle anıyorum, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum, şehitlerimizin ruhları şad olsun.
  Celalettin CERRAH
  Osmaniye Valisi
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  18 mart Çanakkale şehitlerini anma günü vatanımız için hiç tereddüt etmeden canını feda eden şehitlerimiz Allah mekanlarını cennet etsin.Vatanı için ölümü ile göze alan bir ülkenin vatandaşı olmak gurur verici. "ŞEHİTLER ÖLMEZ BU VATAN BÖLÜNMEZ"
+ Yorum Gönder


çanakkale ile ilgili konuşma metni,  18 mart konuşma metni,  18 mart şehitleri anma konuşma metni,  çanakkale zaferi ile ilgili konuşma metni,  çanakkale zaferi konuşma metni,  18 mart şehitler günü konuşma metni