+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı
  19 Mayıs Günü Hakkında Bilgi

  Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ulusal bayramdır. 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bu gün Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.
  anma-genlik-ve-spor-bayram.jpg
  Tarihçe

  20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" olarak değiştirildi.

  Kutlamalar

  Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve "Sevgi Bayrağı" olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun'dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra, 19 Mayıs törenlerinde, Ankara'da Cumhurbaşkanına sunulur.. 19 Mayıs Gregoryen takvimine göre 139. günüdür.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı önemli günlerimizden bir tanesidir. Atatürk'ün Samsuna varış tarihi olan 19 mayıs Gençlik ve Spor bayramı olarak kutlanmaktadır.
+ Yorum Gönder


19 mayıs,  19 mayis genclik ve spor bayrami,  19 mayıs atatürk,  19 MAYIS,  atatürk 19 mayıs,  19 mayıs atatürkü anma