+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda ŞEHİTLER HAFTASI (14-20 Nisan) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  ŞEHİTLER HAFTASI (14-20 Nisan)
  ŞEHİTLER HAFTASI HAKKINDA BİLGİ

  h9pz.jpg

  Yine acı günlerimizden bir tanesi.. Şehit, Allah rızası için; din, vatan, millet uğruna canını veren Müslüman kişiye denir. Şehitlik, islam dininde peygamberlikten sonra gelen en üce mertebedir. Bizim milletimizde bu mertebeye ulaşmak, vatanı ve milleti için canını vermek şereflerin en büyüğüdür.

  Atalarımız bu toprakları Müslüman toprağı yapmak, buradaki insanlara islam dinini anlatmak için yüzyıllarca uğraştılar. Pek çok kanlı savaşa, pek çok kahramanlığa sahne oldu bu topraklar. Yapılan savaşlarda bir çok kişi şehitlik mertebesine erişti. Ve bu topraklar da islam dini ile şereflendi. Ele geçirdikleri toprakları sömürmek yerine oralara hi~met götürdü atalarımız. Bir çok yere, o zamanki medeniyeti temsil. eden cami, köprü, medrese gibi eserler yaparak adeta bu toprakların gerçek sahibi duğumuzu gösterdiler.

  Daha sonra binlerce yıldır bizim olan, kanımızla suladığımız, yaptığmız eserlerle adeta tapuladığımız bu topraklara göz dikenler oldu. Andolu, parçalanan Osmanlı Devleti'nin elinde kalan son değerli topra Burasını da elimizden alarak, adeta yüzyılların intikamını almak istediler. Dört bir yandan, dönemin en ölümcül savaş makineleriyle üzerimize saldırdılar. Yıllarca savaşarak yorgun düşen bu millet, ilk başlarda kaybeder gibi göründü. Ama sonra iman gücüyle, cesur askerleriyle, bağrından çıkan Mustafa Kemal gibi dehalarıyla kötü gidişi önlediler. Göğüslerini siper ederek bu cennet vatanı korumasını bildiler. Çanakkale'ye vatanını savunmaya giden, Arıburun cephesinde savaşırken şehit düşen Kınalı Hasan adındaki Mehmetçiğin cebinden bir mektup çıkmıştı.

  Annesinden gelen mektupta şunlar yazılıydı:
  "Ey gözümün nuru Hasan'ım, köyümüzde rahat rahat oturalım mı vatan sevgisi içimizde alevalev yanıyor. Sen ecdadından, babandan aşağı kalamazsın ben senin anan isem, beni ve seni Allah yarattı, vatan büyüttü. Allah bu vatan için seni besledi. Bu vatanın ekmeği iliklerinde duruyor. Sen bu ailenin seçilmiş kurbanısın Hasan'ım, söyle zabit efendiye, bizim köyde kurbanlık koyunlar kınalanır. Ben de seni evlatlarımın arasından vatana kurban adadım. Onun için saçını kınalamıştım. El hükmü billah, Allah seni ismail peygamberin yolundan ayırmasın. Seni melekler şimdiden rahmetle anacaktır. Gözlerinden öperim. Ana Hatice."

  Bu sözler, genci yaşlısı, erkeği kadını tüm Türk milleti için vatan ve millet sevgisinin ne kadar ylice bir değer olduğunu göstermektedir. Günümüzde de askere giden delikanlılarımızın eline kına yakılmasını sebebi budur. Her biri vatana kurban olmaya hazırdır.
  Şehitler Haftası olarak düzenlenen 14 - 20 Nisan tarihleri arasında bu vatan için kanını ve canını veren aziz şehitlerimizi bir kere daha saygıyla anmalıyız. Ölümün üzerine gözlerini kırpmadan giden, kanlarıyla bayrağımıza al rengini veren bu insanlar, geride bize bu cennet vatanı bıraktılar. Ruhları şôd, mekanları cennet olsun.

  AKINCILAR

  Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik.
  Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik.

  Aktolgalı beylerbeyi haykırdl: "ilerle!"
  O gün Tuna'dan geçtik kafilelerle

  ŞimşeK gibi bir semte atıldık yedi koldan
  Şimşek gibi Türk atlılarının geçtiği yoldan.

  Bir gün dolu dizgin boşanan atlarımızla,
  Yerden yedi kat arşa kanatlandık o hızla.

  Cennette bu gün gülleri açmış görürüz de,
  Hala o kızıl hatıra titrer gözümüzde.

  Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik,
  Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik.

  Yahya Kemal BEYATLI

  BiR YOLCUYA

  Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın
  Bu toprak, bir devrin battlğl yerdir.
  Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,
  Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

  Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,
  Gördüğün bu tümsek, Anadolu'nda,
  İstiklal uğrunda, namus uğrunda,
  Can veren Mehmet'in yattığı yerdir.

  Bu tümsek, koparken büyük zelzele,
  Son vatan parçası geçerken ele,
  Mehmet'in düşman boğduğu sele,
  Mübarek kanını akıttığı yerdir.

  Düşün ki; haşr olan kan, kemik eti,
  Yaptığı bu tümsek, amansız çetin,
  Bir harbin sonunda bütün milletin,
  Hürriyet zevkini tattığı yerdir.

  Necmettin Halil ONAN
  18-mart-sehitler-.jpg 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Her yıl 14 ile 20 Nisan haftası şehitleri anma haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta okullarda ve askeri kurumlarda kutlanmaktadır. Bu haftayı kutlarken çocuklara vatanımızın nasıl kazanıldığı konusunda bilgi verilmelidir.
+ Yorum Gönder


şehitler için yazılar