+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda Kadir Gecesi Kaçıncı Gecedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Kadir Gecesi Kaçıncı Gecedir?
  KADİR GECESİ KAÇINCI GECEDİR? HAKKINDA BİLGİ

  Mübarek günlerden olan Kadir gecesinin, Ramazanı şerifin 20.sinden sonraki tek gecelerinde aranmasına dair müteaddit hadis şerifler varid olmuştur. Birinden itibaren tek gecelerde aranmasını tavsiye eden büyüklerimiz de vardır.


  İmamı Şa'rani Hazretleri, Kadir gecesinin kaçıncı gece olduğunu, Ramazanı şerifin giriş günlerine göre şöyle tesbit etmiştir. İmamı Şarani Hazretleri 30 sene Kadir gecesiyle bu tarife göre müşeref olmuşlardır. Bir çok Allah dostuda bu usulle Kadir gecesini bulmuşlardır.


  Pazar günü girerse 29.gece, Pazartesi girerse 21.gece, Salı girerse 27.gece, Çarşamba girerse 19.gece, Perşembe girerse 25.gece, Cuma girerse 17.gece, Cumartesi girerse 23.gece.

  Bir hatırlatma: Günler gece ile başlar. 2007'de Mübarek Ramazan Perşembe günü teşrif ediyor.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kadir Gecesinin 27.Gecedir Diyenlerin Delilleri

  Ulemanın ekserisi "Leyle-i kadir ramazan ayının yirmi yedinci gecesidir." demişlerdir. Bu görüşün sahibi bulunan ilim adamları delil olarak şu hadis-i şerifi göstermektedirler: "Leyle-i Kadir, yirmi yedinci gecedir."

  Bu nakli delile ilaveten akli bir delil ile mevzûu daha belirgin hale getirmek istiyorum. Süre-i celilede (Kadir Suresi) "Leylet'ül Kadri" lafzı üç yerde geçmektedir. Bu lafzın harfleri dokuz tanedir.
  Bu sayıyı üçle çarptığımız zaman çıkan yekün de yirmi yediyi göstermektedir. (3)

  Kadir Gecesi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
  Hava berrak ve güzel olur. O gece herşey Allah'a secde eder. Denizlerin suyu bir an tatlılaşır.

+ Yorum Gönder