+ Yorum Gönder
Aşka Dair Yazılar ve Özlem Sözleri Forumunda Veda Acısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Veda Acısı
  Veda Acısı
  İnsanların birbirini tanıması için en iyi zaman, ayrılmalarına en yakın zamandır" der Dostoyevski  Veda acısı, kabuğunu soyar insanın; yıldızını kazıyıp çırılçıplak ortaya serer. Birlikteliğin örttüğü tüm kusurları ayrılık sergiler.

  Bir ayrılık arifesinde helalleşilir ve o an hakiki tabiatlarıyla yüzleşilir. "Ölene kadar" diye söz verilmiştir, ama "ölüm yolunda" başka tercihler belirmiştir. Kararsız prensesin vicdanı azap çekerken 7 cücelerin somurtkanı "aklını başına" al diye fısıldar kulağına; haytası ise "kalbinin sesini" dinle diye çekiştirir eteğinden.


  Hep hayran bakan gözlere, hatalar takılmaya başlar. "Ama"yla biter alelade iltifat cümleleri: "Sen iyi bir insansın, ama arkadaşların kötü", "Seni seviyorum, ama bu ilişkide mutlu değilim", "Ben baska türlü bir beraberlik düşlemiştim" vs..vs..

  Sonra gelsin uykusuz geceler Bir türlü karar verememeler Ruhen gidip gelmeler "Hele biraz daha zaman geçsin" diye nikah ertelemeler Birlikteymiş gibi yaparken, sevecek başka yüzler, yüzecek başka denizler kollamalar.. "Aslında bütün bunlar bizim iyiliğimiz için"e kendini kandırmalar.


  vedaacs.jpg


  Sonrası hep aynı: Bekleyenin "Hani sonbaharda buluşacaktık. Hazan geldi geçti, sen gelmez oldun" sızlanmaları Bekleyenin "Geliyorum az kaldı" oyalamaları Bittiğini bile bile işi uzatmalar; söyleyemedikçe hepten batağa saplanmalar Terke makul bir gerekçe ararken hepten çarşafa dolanmalar Veda konuşmasında süslü iltifat cümlelerinin arasına, o cümleleri hiçleştiren mayınlar serpiştirmeler


  Üzgün görünmeler Bağış dilenmeler"Ama kaçınılmazdı" demeler "Sözünden caydın" yakınmalarını "Sen de eski sen değilsin. Değişmişsin" diye göğüslemeler Asıl kendinin değiştiğini bilmezden gelmeler

  Ve son sahne; Terk edenin o mahçup "Yapamıyorum, dayanamıyorum.. Her şeyi denedim.." itirafına karşılık terk edilenin kırık çalımı: "uğurlar olsun! Ben yoluma devam ediyorum".

  İhanetler hep böyledir: ilki, bir yenisine gebedir; ikincisi daha az acı verir. Ondan sonra dur durak yoktur: Güvenilmez aşık, sevdikçe kıran, gezdikçe ardında bir kırık kalpler mezarlığı bırakan bir dervişe döner. Artık acılara hapsolmuştur: Buluşmak istedikçe ayrılacak, birleşmeye çalıştıkça parçalanacak, sonunda terk ettiklerinin "ah"ı tutup, terk edildiğinde, mukadder yalnızlığına kapanacaktır.

  Can Dündar
 2. Nesrin212121
  Yeni Üye

  Veda Acısı en zor olan sevdiğine veda etmesidir hep bir umut beklersin ve artık geri gelmeyeceğini bile bile hayal kurarsın işte en büyük Veda Acısıdır.
+ Yorum Gönder


veda resimleri