+ Yorum Gönder
Güzel Sözler-Yazılar ve Özlü Sözler Forumunda Hukukla ilgili ünlü sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hukukla ilgili ünlü sözleri
  Hukukla ilgili ünlü sözleri  Efendiler! Hükümet memlekette yasayı hakim kılmak ve adaleti dağıtmakla yükümlüdür. Bu açıdan adalet işi çok önemlidir. Adliye siyasetimizde izlenecek yol, adaleti, halkı yormadan, süratle, uygun ve emniyetli bir şekilde dağıtmalıdır. Toplumumuzun dünyayla teması doğal ve zorunludur; o nedenle de adalet seviyemizi tüm uygar toplumların adaletleri seviyesine çıkarmak zorundayız… Çağdaş gelişme milletlerin uygar ihtiyaçlarını genişletir, artırır ve bu ihtiyaçlara uygun uygar hakların var olmasını gerektirir.

  (Mustafa Kemal Atatürk)

  Hukuk demokraside azınlıkların haklarını ve özgürlüklerini koruma aracıdır. (Alfred E. Smith)

  Hukukun bittiği yerde tiranlık başlar. (John Locke)

  Her devletin, toplumunun uygarlık seviyesine uygun bir hukuk mevzuatı vardır. Tüm uygar devletlerin medeni kanunları birbirlerine çok yakındır. Bizim milletimiz ve hükümetimiz adalet düşüncesi zihniyeti bakımından hiçbir uygar toplumdan geri değildir. Hatta bu noktada daha ileride olduğumuza tarih tanıklık edebilir. Bu yüzden bizim hukuk mevzuatımızın da tüm uygar devletlerin yasal düzenlemesinden eksik olması kabul edilemez. Hedeflediğimiz tam bağımsızlık kavramı içinde adalet bağımsızlığımızın da yer alması doğaldır.

  (Mustafa Kemal Atatürk)

  Hukukun kuvvetinin azaldığı yerde kuvvetlinin hukuku geçerli olmaya başlar. (Mauricie Dueverger)

  Hukuk açısından başkasının hakkını ihlal eden birisi suçludur. Ahlak açısından suçlu olduğunu düşünen ve hisseden birisi suçludur. (Kant)

  Hukuk her şeyin üzerinde olmalıdır. (Aristo) 2. Mrtçlk
  Devamlı Üye

  Hukuk demek adalet demektir.İnsanların birbirlerine olan hukuklarını tanzim etmek ve haksızlıkların önüne geçmek gerekir.Hukuk herkese lazımdır.Hukuk olmaz ise adalet terzisi olmaz ve kargaşa ve kaos hakim olur.
+ Yorum Gönder


hukukla ilgili sözler