+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Peygamberler Forumunda Hz. ZÜLKIFL Kimdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ebubekir Abdullah
  Devamlı Üye

  Hz. ZÜLKIFL Kimdir?
  Hz.Zülkifl Hakkında Bilgi

  Kur'ân'da adi geçen peygamberlerden biri.

  Kur'ân'da iki yerde kendisinden bahsedilmektedir: "ismâil, idris ve Zülkifl, hepsi sabredenlerdendi. Onlari rahmetimize soktuk. süphesiz onlar salih olanlardandi" (el-Enbiyâ, 21/85, 86).

  Âyette geçen "Zülkifl" adi degil lakabidir ve "nasib ve kismet sahibi" anl----- gelir. Fakat burada dünyevî zenginligi degil, onun üstün kisiligini ve âhiretteki derecesini kastetmek için kullanilmistir. Onun gerçek adi hakkinda çok farkli rivayetler vardir. Yahudiler O'nun, israilogullarinin esâreti sirasinda peygamber tayin edilen ve vazifesini Habur irmagi yakinlarinda bir bölgede yapan Hereksel oldugunu iddia etmislerdir. Âlimlerin bir kismi da onun Eyyub (a.s)'in kendisinden sonra peygamber olan Bisr adindaki oglu oldugunu söylemislerdir. Fakat bu görüslerin hiç biri kesinlik derecesine sahip degildir.

  Zülkifl (a.s)'in peygamber olmadigi söyleyenler olmussa da, âlimlerin ekseriyetine göre peygamberdir ve makbul olan görüs de budur (el-Kurtubî, el-Cami'li Ahkâmi'l-Kur'ân, Kahire 1967, XI, 327 vd.; el-Alusî, Ruhu'l-Meânî, Beyrut t.y., XVII, 82; el-Mevdudî, Tefhimu'l-Kur'ân, istanbul 1991, III, 327).

  Yüce Allah Eyyûb (a.s)'in kissasini arzettikten sonra, peygamberlerinden bazilarini anmis ve onlari övmüstür. insanlari tevhide çagiran, Allah'in sevgi ve övgülerini kazanan bu peygamberden biri de, Zülkifl (a.s)'dir. Bu konudaki âyetlerin meâli söyledir:

  "Kuvvetli ve basiretli kullariniz ibrahim'i, ishâk'i ve Yâkub'u da an. Biz onlari ahiret yurdunu düsünme özelligiyle temizleyip, kendimize halis (kul) yaptik. Onlar bizim yanimizda seçkinlerden, hayirlilardandir. ismâil'i, Elyesâ'i, Zülkifl'i de an. Hepsi de iyilerdendir" (Sad, 38/45, 46, 47, 48).

  Taberî'de yer alan bir rivayete göre Zülkifl (a.s) sam'da otururdu. Oradaki halki Allah'a inanmaya, O'na ibadet etmeye ve dürüst bir sekilde yasamaya çagirdi ve orada vefât etti (et-Taberî, Tarih, Misir 1326, I, 167).
 2. Ziyaretçi

  Taberî'de yer alan bir rivayete göre Zülkifl (a.s) sam'da otururdu. Oradaki halki Allah'a inanmaya, O'na ibadet etmeye ve dürüst bir sekilde yasamaya çagirdi ve orada vefât etti (et-Taberî, Tarih, Misir 1326, I, 167).
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Zülkılf Peygamberin adı değil lakabıdır, ve çoğu alim onun onun Peygamber olmadığını söylemişlerse de bazı alimlere göre Peygamberdir ve zaten geçerli olan görüş de bu olmuştur.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hazreti zülkıfl kuranı kerimde adı geçen yirmi beş peygamberden biridir. kuranı kerimde toplam iki yerde adı geçmiştir. aslında zülkıf adı değil bu peygamberin lakabıdır.

+ Yorum Gönder


hz zülkifl hayatı,  hz zülkifl hayatı kısa,  hz.zülkifl hayatı,  hz zülkifl hayatı uzun