+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Peygamberler Forumunda Hz.Muhammed (S.A.V.) Vahiy Dönemi-İlk yıllar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Hz.Muhammed (S.A.V.) Vahiy Dönemi-İlk yıllar
  Hz.Muhammed (S.A.V.) Vahiy Dönemi

  İslam inancına göre Allah tarafından İslam peygamberine ilk vahiy gönderilen yer, Hira Dağı.İslam inancına göre Peygamber olmadan önce bu sorunlara çare bulmak amacıyla toplumdan uzaklaşıp Mekke’nin yaklaşık 6 km kuzeyinde bulunan Hira dağındaki bir mağaraya çekilmeyi ve Ramazan ayını burada geçirmeyi adet edindi. Bu mağaraya gitmeye 1-2 yıl devam etti.

  40 yaşındayken 610'da, 26 Ramazan'ı 27’sine bağlayan gece (Kadir gecesi), Muhammed'e geldiğine inanılan ilk vahiy şu şekilde anlatılır:

  Kendisi Hira Dağı'nda ibadet ve tefekkürle meşgulken Cebrail adlı melek geldi ve ona "Oku!" dedi. Muhammed korku ve heyecan içinde "okumasını bilmem, ne okuyayım?" dedi. Bunun üzerine Cebrail, Muhammed’i sıkarak, yine "Oku!" dedi. Muhammed tekrar okuması olmadığını söyleyince, Cebrail onu sararak aynı şekilde sıktı ve geri bırakarak "Oku!" dedi. Muhammed "Okuma bilmem, söyle ne okuyayım" diye karşılık verince Cebrail, Alak Suresi'nin ilk ayetlerini okudu: "Oku! Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku, Rabbin nihayetsiz kerem sahibidir"[12]

  Korku ve heyecan içinde kalan Muhammed, ayetleri tekrar etti ve hafızasına yerleştirdi. Ardından Cebrail kayboldu Muhammed evine dönmek üzere yerinden kalktı. Yola çıkan Muhammed'e etraftan binlerce ses: "Ey Muhammed selam olsun! Ya Resulullah, sana selam olsun!" diyordu. Her defasında geriye dönüyor, taş ve ağaçlardan başka bir şey göremiyordu. Ona peygamberlik verilmişti Evine geldiğinde yatağına yattı ve yalnızca "Beni örtün" diyebildi Uyandığında başından geçenleri Hatice'ye anlattı. Ardından başından geçenleri Hatice'nin amcasının oğlu olan Varaka bin Nevfel'e açıkladı. Yaşlı bir Hristiyan bilgini olan Varaka bin Nevfel anlatılanları duyunca "Kuddûs Bu gördüğün Melek yüce Allah'ın Musa peygambere gönderdiği Ruhul Kudüstür. Sen de bu ümmetin peygamberisin. Keşke kavminin seni yurdundan çıkaracağı zaman sağ olup sana yardım edebilsem."[kaynak belirtilmeli]

  Sünni inanışına göre Muhammed’in İslam'a çağrısına ilk uyan, eşi Hatice oldu. Onu amcası Talip’in oğlu Ali, azatlı kölelerden Zeyd bin Harise ve Ebu Bekir izledi. Şia'ya göre ise ilk Müslüman amcasının oğlu Ali bin Ebu Talib'dir. Bir süre yine vahiy kesildikten sonra on bir ayetten oluşan Duha Suresi (93) indi. Bu surede, Allah’ın Peygamber’i yalnız bırakmadığı, yetimken barındırdığı, bu nedenle yoksullara yardım edilmesi ve iyi davranılması gerektiği üzerinde duruldu. Bu dönemde islam dinini kabul edenlerin büyük bir çoğunluğu üst düzeyden, mal ve canlarını vermekten çekinmeyen kişiler oldukları halde, dinlerini gizlemek zorunda kaldılar. Belli bir süre sonra Muhammed`i önce akrabalarını, ardından Safâ tepesi ne çıkarak tüm Mekke halkını açıktan açığa müslüman olmaya çağırdı. İlk müslümanlar çok ağır hakaret ve işkencelere katlanmak zorunda kaldılar.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Hz. Muhammede ilk vahiy kırk yaşında gelmiştir ve bu ilk Vahyi ona Cebrail Hira Mağarasında iken getirmiştir ilk vahiy '' oku '' idi ona Oku demiştir ancak Peygamberimiz okuma bilmediğini dile getirmiştir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimiz kırk yaşına geldiğinde hira dağında allah tarafından ilk vahiy gönderiliyor. ilk vahiy ; oku yaratan rabbinin adıyla oku yaratan rabbinin adıyla oku. şeklindedir. bu vahiy kadir gecesinde gelmiştir.
+ Yorum Gönder


vahiy dönemi,  hira dağı hakkında bilgi,  hz.muhammed vahiy dönemi,  hz. muhammedin vahiy dönemi,  hz muhammed vahiy dönemi,  peygamberimizin vahiy dönemi