+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Peygamberler Forumunda Hz. Fatıma'ya neden “Hura-yi İnsiyye” diyorlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hz. Fatıma'ya neden “Hura-yi İnsiyye” diyorlar


  C. 10- Hz. Resullullah (s.a.a) miraçlarının birinde göğe üruç ettiğinde (gittiğinde) cennet meyvelerinden yedi, Allah Tela o cennet yemeklerini Hz. Peygamber (s.a.a)’in sulbünde suya dönüştürdü, Hazret miraçtan yeryüzüne döndüğünde Hatice'yle yattı, böylece Hz. Fatıma'nın nuru Hz. Hatice'nin rahminde yer aldı. Bundan dolayı Hz. Fatıma'ya “Hura-yi İnsiyye” (yani insan cinsinden olan huri) denildi. 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Hz.Fatıma'ya Hura-yi İnsiyye demelerinin nedeni Hz.peygamber miraç'a çıktığı gün Hz.Peygamber cennet meyvelerinden yedi.daha sonra Fatıma dünyaya geldi.Hura-yi İnsiyye adı vermelerinin anlamı (insan cinsinden olan huri) anlamı taşımakta.Huri demek cennet kızları demektir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hazreti fatımaya harayi insiye denmilmesinin sebebi hazreti muhammedin miraca gittiğinde allahu teala ona miraçtan indiğinde su vermiş. daha sonra miraç gecesi hazreti muhammed hazreti haticeyle yatmış ve hazreti fatımanın nuru hazreti haticenin rahmine düşmüştür. işte bu sebepten hazreti fatımaya hurayi insiye denir.
+ Yorum Gönder