+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Peygamberler Forumunda Hz Yusuf Züleyhayla Nasıl Evlendi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hz Yusuf Züleyhayla Nasıl Evlendi
  hz yusuf züleyhayla nasıl evlenmiştir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Yusuf ile Züleyha Nasıl Evlendi

  Hz. Yusuf ile Züleyha arasında geçen olay mükemmel bir Kur'ân kıssasıdır ve Yusuf Suresi'nin 23-35 âyetlerinde anlatılır. Meâlde yer alan bilgiler kısaca şöyle:

  Yusuf olgunluk çağına erişince, evinde bulunduğu kadın onun nefsinden muradını almak istedi, kapıları kapatıp "Haydi gelsene" dedi.

  Yusuf, "Allah korusun" dedi. "Kocan benim efendimdir; o bana çok iyi bakıyor." dedi.

  Kadın ona gerçekten niyeti kurmuştu. Rabbinin delilini görmüş olmasaydı, Yusuf da ona kapılıp gidecekti.

  Sonra kapıya koşuştular. Bu arada kadın onun gömleğini arkasından yırttı. Kapı önünde kadının kocasıyla karşılaştılar.

  Kadın dedi ki: "Senin ailene kötülük yapmak isteyen birisinin hapisten veya acı bir azaptan başka bir cezası var mı?"

  Yusuf ise "Asıl o benden muradını almak istedi" dedi.

  Kadının yakınlarından biri de şöyle şahitlik etti: "Eğer onun gömleği önden yırtılmışsa kadın doğru söylemiştir, o ise yalancıdır. Gömleği arkadan yırtılmışsa kadın yalan söylemiştir, o doğru söylüyordur."

  Yusuf'un gömleğini arkadan yırtılmış görünce kocası, "Anlaşılan bu sizin tuzaklarınızdan biri. Siz kadınların tuzağı ise pek yaman olur. Yusuf, sen bunu unut. Kadın, sen de günahın için af dile; çünkü günahkâr olmuşsun." dedi.

  Kadın, "Ben ondan muradımı almak istedim fakat o namuslu davrandı. Ama yemin olsun, dediğimi yapmazsa hapse girecek ve küçük düşecek." dedi.

  Hz. Yusuf hapse atılır, uzun süre hapiste yattıktan sonra çıkar. Hükümdar kadınları bir araya topladı, "Derdiniz neydi de Yusuf'tan muradınızı almak istediniz?" diye sordu. Onlar, "Hâşâ, Allah için, ondan bir kötülük görmedik." dediler. Aziz'in hanımı da "İşte şimdi hak yerini buldu." dedi. "Ondan muradımı almaya çalışan bendim; o doğruyu söylüyordu."


  hz.züleyha.jpg

  Yusuf dedi ki: "Gıyabında kendisine hıyanet etmediğimi ve hainlerin tuzağına Allah'ın muvaffakiyet vermeyeceğini Aziz böylece bilsin istedim."

  Kur'ân'da kıssa bu şekilde anlatılır. Züleyha'nın akıbeti ve Hz. Yusuf'la evlenip evlenmediği Kur'ân'da yer almadığı gibi, Peygamberimizin hadislerinde de geçmez.

  Fakat Taberi Tarihi ve İbn-i Esir'in el-Kâmil gibi İslam tarihi kitaplarında şu bilgilere yer verilir:

  Züleyha'nın kocası ölünce, Mısır kralı, Züleyha'yı Hz. Yusuf ile evlendirir. Bu esnada Hz. Yusuf ile Züleyha arasında şöyle bir konuşma geçer:

  Yusuf Aleyhisselam Züleyha'ya:

  "Senin vaktiyle benden istemiş olduğun şeyden, böylesi daha hayırlı değil midir?" der.

  Züleyha: "Ey dost! Beni kınama! Gördüğün gibi ben devlet ve dünya nimetleri içinde yaşayan güzel bir kadındım. Eşimin ise kadınlarla teması yoktu. Allah seni olduğun gibi çok güzel yaratmıştı. Gördüğün gibi nefsim bana baskın gelmişti." der.

  Yine bu kaynaklarda verilen bilgiye göre, Yusuf Aleyhisselam Züleyha'yı bekar olarak bulmuştur. Bu evlilikten iki oğulları olmuştur.

  Züleyha Allah tarafından affedilmiş olmalı ki bir peygamberin hanımı olmuştur. Âyette yer aldığına göre, eşi olaya şahit olduğunda Züleyha'ya, Allah'tan af dilemesini söyler ki, tövbe ettiği anlaşılıyor.

  Diğer yandan Hz. Yusuf'un Züleyha ile cennette birlikte olup olamayacağı hakkında kaynaklarda herhangi bir bilgi mevcut değildir.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hazreti züleyha hazreti yusufun muradını istemiş ancak hazreti yusuf bunu kabul etmemiş bunun yüzünden hazreti yusuf hapiste yatmıştır. hazreti züleyhanın kocası öldükten sonra kral hazreti züleyha ile hazreti yusufu evlendirmiştir. ve bu evlilik sonucu iki oğulları olmuştur.
+ Yorum Gönder


hz züleyha