+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Polis Teşkilatı Forumunda Özel harekat nasıl doğdu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. The_MEncH
  Özel Üye

  Özel harekat nasıl doğdu
  Özel harekat nasıl doğdu

  Özel harekat hakkında bilgi


  ÖZEL HAREKAT TİMİ
  Eski özel harekatçılar
  bir bir tasfiye ediliyor
  1983 yılında savaşmayı ancak ölmemeyi öğrenerek yola koyuldular. Teröre darbe üstüne darbe indirdiler ama hep bıyıkları ile anıldılar.Terör örgütü PKK’nın 1 Haziran 2004 itibariyle terör faaliyetlerini yeniden artırması ve şehir merkezlerine yönelik saldırıları, efsane özel harekat birliklerini tekrar gündeme getirdi. Özellikle terör örgütü mensuplarının, 1999 sonrası ABD’nin seçkin birliği Delta Force timleri tarafından eğitilmeye başlandığı bilgileri ise, Türkiye’nin içinde bulunduğu tehlikeyi gösterdi ve özel harekatçıları duyalan ihtiyacı bir kez daha ortaya koydu.(1) Peki kimdi bu özel harekatçılar, bu efsane nasıl doğdu ve ömrünü dağlarda geçiren bu insanlar bugün ne yapıyorlar….

  Özel Harekat nasıl doğdu?
  Terör örgütlerinin meskun mahal veya kırsal alanlardaki silahlı eylemlerini engellemek, gerçekleştirilen eylemlerin faillerini et-kisiz hale getirmek, kapalı alanlarda rehin alınan kişi veya kişileri kurtarmak özel maharet gerektirdiğinden modern silah, mühimmat, araç ve gereçlerle donatılmış, çağımızın çeşitli taktik ve tekniklerini kullanabilecek özel eğitim görmüş birime ihtiyaç duyuldu ve 1983 yılında Asayiş Dairesi Başkanlığı bünyesinde merkezde “Özel Hareket Şube Müdürlüğü” ve Ankara, İstanbul, İzmir illerinde ise “Özel Harekat Grup Amirlikleri” şeklinde teşkilatlar oluşturuldu. Değişen ve gelişen şartlar nedeniyle 1987 yılında Asayiş Dairesi Başkanlığı bünyesinden alınarak Terörle Mücadele ve Harekat Dairesi Başkanlığı bünyesinde “Özel Hareket Şube Müdürlüğü” olarak 1993 yılına kadar faaliyet gösterdi. Özellikle bölücü terör örgütünün eylemlerindeki artış bir yeniden yapılandırmaya ihtiyaç doğurdu. 1993 yılında “Özel Harekat Şube Müdürlüğü”, “Özel Harekat Daire Başkanlığı” na dönüştürüldü. (3)

  Terörle mücadele yıllarında 6 binleri bulan özel harekat timlerinin sayısının, emeklilik ve görev değişiklikleri ile 4 bin 500’e kadar düştüğü belirtiliyordu. Terör örgütünün eylemleri artınca, Susurluk ve 28 Şubat süreci sonrasında çok yıpratılan ve geri plana atılan Özel Harekat Timleri artık yeniden sahneye çıkmayı istiyordu. Uzun süre kurs açmayan Emniyet, 2005 yılının Temmuz ayında yeniden kurs açmaya başladı. Ancak bu konuda da ilginç bir iddia ortaya atıldı. Gazi Özel Harekatçı Necmi Ketenci, yeni bir özel harekat birimi oluşturulması konusunda yorumunu sorduğumuzda şu ilginç yanıtı veriyor: “Yeni bir Özel Harekat kurulması anlamında bir girişim değil de eski arkadaşları tasfiye ediyorlar, yerlerine yeni arkadaşlarımızı alıyorlar. Biz bundan da endişeliyiz. Yani Güneydoğu’da hiçbir çatışmaya girmeden, hiçbir tecrübesi olmadan bir askerin üç ay acemilik eğitiminden geçtikten sonra PKK ile çatışmaya gönderilmesi gibi bir şey bu.”

  Sayı arttırılacak
  Bu konuda tartışmaların devam etmesi bir yana, Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda hareketlilik devam ediyordu. Verilen bilgilere göre; şu anda Özel Harekat Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan eleman sayısı 4 bin 900 civarında. Haftalık Dergisi’nin 181’inci sayısında Ferhat Ünlü’nün sorularını yanıtlayan Özel Harekat Daire Başkanı Behçet Oktay, birimin dinlendirildiği görüşlerine katılmadığını dile getiriyor. Son dönemlerde kadroların arttırıldığını kabul eden Oktay, her zamankinden daha aktif olduklarını belirtiyor. Oktay şunları söylüyor: “PKK’nın şehir eylemleri göz önüne alınırsa, Özel Harekat’ın her zamankinden daha fazla aktifleştirildiğini söyleyebiliriz. Kadronun 7 bine çıkarılmasıyla ilgili söylentiler doğru değil. Bu konuda bir talimat almadık. Şu anda eleman sayımız 4 bin 900’e ulaştı. Aktif eleman sayımız, hiçbir zaman söylendiği gibi 10 bini bulmadı zaten. 6 bini geçmedi bugüne kadar.” (4)

  Korkut Eken
  göreve çağrılıyor
  “Yıl 1983… ’Tüm birimler PKK’nın başı Abdullah Öcalan’ı öldürmek için planlar yapıyordu… Korkut Eken’in yetiştirdiği Polis Özel Harekat Timleri, daha çok rehine kurtarma, uçak baskını konularında eğitilmişti. Oysa güneydoğu o günlerde yanıyordu. PKK’ya karşı mücadelede kırsal kesimde mücadeleye göre yetiştirilecek özel harekat timlerine de ihtiyaç vardı…
  Dönemin Emniyet Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin, BOTAŞ’ta müfettiş olarak çalışmakta olan Korkut Eken’in yanına gitti. ‘Hocam’ dedi, ‘Size çok ihtiyacımız var. Kırsal kesimdeki mücadele için özel harekat timlerinin yetiştirilmesi lazım. Genel Müdürümüz Mehmet Ağar sizin yönetiminizde çalışmaların yapılmasını istiyor. Bize yardımcı olun.’
  Görevi kabul eden Eken, (…) Güneydoğu’da önemli operasyonlara girecek timleri yetiştirmeye başlamıştı. Onlara savaşmalarını ama ’ölmemelerini’öğretiyordu…’” (2)

  Vatan için
  can aldık
  can verdik…

  Türkiye’nin 1980’li yıllarının ortalarından itibaren başına bela olan ve ülkemizi her anlamda dış güçlerin sömürmesine alet olan bölücü terör ile mücadele 1990’lı yıllara gelindiğinde daha da hız kazandı ve profesyonelleşti. 1990-1994 yılları arasında, özellikle Birinci Körfez Savaşı sonrasında, Irak’ın 36’ıncı paralelden yukarıya çıkmasının yasaklanmasından sonra, terör örgütünün faaliyetleri daha da şiddetlendi. Bu dönemlerde adı sonraları çok sık polemik konusu yapılacak bir güç terör örgütüne darbe üstüne darbe indirmeye başlamış, ABD ve AB’den gelen yetkililere, terör örgütünün siyasi yandaşları bu gücü şikayet etmeye başlamıştı. Bu gücün adı: Özel Harekat timleriydi.

  Eylemler bitmişti ki…
  Terörle mücadelede profesyonel birimlerin kurulmasının ardından bölücü örgüt PKK’nın eylemleri de bitme noktasına geldi. Bunun en önemli nedeni Özel Harekat timlerinin teröristleri, gittikleri her yerde bulabilmeleri ve gerilla savaşına karşı her türlü donanıma sahip olmalarıydı. Bunun sonucunda bölücü örgüt militanları profesyonel mücadele karşısında dağlardan sökülüp atıldılar. Dağları delik deşik edenler görevlerini bırakıp tekrar normal hayata döndüklerinde ise bir takım sorunlarla karşılaştılar. Özel harekatçılara sorulduğunda sorunlar çok fazla. Kimse özel harekatçıları dinlemiyor. Herkes bir şey söylüyor ama bu insanları dinleyen yok.

  Biz kime ne yaptık ?
  Öncelikli olarak kendi ifadelerine göre “bizi bıyığımızla saçımızla değerlendirdiler. Oysa biz de insanız” diyorlar. Toplumun bir parçası olduklarını, asla toplumun dışında kalmak istemediklerini, ama toplumun kendilerine bakış açısının da değişmesi gerektiğini söylüyorlar. Bunun da ötesinde kendi meslek grupları içerisinde olan diğer meslektaşlarının bile kendilerine, yerine göre farklı gözlerle bakmaları canlarını bir hayli sıkıyor. Soruyorlar; “Biz kime ne yaptık. Vatan için can aldık, can verdik. Terörle mücadele ettik. Suçumuz bu mu?”

  Vefasızlık
  Özel Harekat birimlerinde görev alanların en çok alındıkları diğer bir konu ise maalesef vefasızlık. Son günlerde bunun biraz azaldığını ve yetkililerin en son bayramda bazı arkadaşlarını ziyaret ederek bayramlarını kutlamalarının kendilerini çok sevindirdiğini söyleyen eski Özel harekatçılar, “Her şey iş bitene kadar mıydı? Terör eylemleri azalınca özel harekat biriminde çalışan arkadaşlarımız batı illerinde görevlendirildikten sonra unutuldular. Onun da ötesinde Özel Harekatçı olmaları hep farklı algılandı. Israrla söylüyoruz; biz insanız. En azından yaptığımız işin özelliği dikkate alınarak bir rehabilite süreci öngörülüp uygulanamaz mıydı?”

  Fotoğraflarımız asıldı
  Özel Harekat biriminde çalışanların sorunu uzayıp gidiyor. Maddi sorunlar da çok önemli. Doğudan batıya gelenler öncelikle ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalıyorlar. Özellikle büyük şehirlerde ev kirasını karşılayabilmek, oldukça zor. Oysa özel harekatçıların lojman talepleri sadece ekonomik bir istek değil. Bir çoğu yine ağız birliği ederek bir noktaya işaret ediyorlar: “Güneydoğuda yaptığımız görev sırasında hepimizin fotoğraflarını boy boy astılar. Afişe edildik. Biz terörist saldırılardan korkmuyoruz. Ancak ailemizin güven altında olmasını istiyoruz. Bu nedenle de lojman ihtiyacımızın karşılanması kaçınılmaz.”

  Operasyona psikologlarla gidiyorlar
  Bilgilere göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde şu an görev yapan Özel Harekat Timi personel sayısı 3 bin 400’lere ulaşmış durumda. Yeni yönetmelik doğrultusunda Özel Harekatçılar artık operasyonlara psikologlar eşliğinde gidiyor. Terör eylemlerinin artmasından sonra özellikle gönüllü olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illere gidiyor. Teşkilatlanması gereği 48 ilde görev yapan Özel Harekat Timlerinin en yoğun olarak görev yaptığı iller Hakkâri, Şırnak, Bingöl, Kars, Ağrı, Diyarbakır ve Mardin. Gönüllü sayısındaki artışı rakamlarla ifade etmek gerekirse, Temmuz ayından bu yana Doğu’ya Özel Harekatçıların sayının 600’ü geçtiği bildiriliyor.
  Özel Harekat Timlerinin eğitim yeri Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde. Özel Harekat Dairesi’nin şimdiye kadar verdiği en büyük kayıp, 17 Aralık 2004 tarihinde Irak’ın Musul kentinde pusu kurularak 5 Özel Harekatçının şehit edilmesi olayı. Özel Harekat Daire Başkanlığı’nın kendi bünyesinde hazırladığı bir rapor, özel timlerin faaliyetlerini yansıtması açısından çarpıcı bilgilerle dolu. Bu rapora göre son iki yıl içinde özel timler 29 terör zanlısını ölü, 677 terör zanlısını ise sağ ele geçirmiş. Aynı rapora göre Özel Harekat, iki yıl içerisinde başta PKK olmak üzere terör örgütlerine düzenlediği operasyonlarda, 49 adet uzun namlulu silah, 82 adet kısa namlulu silah, 76 adet el bombası, 3 roketatar ile 2 roket ele geçirilmiş
 2. Acil

  Özel harekat nasıl doğdu isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


özel harekat nasıl olunur