+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Polis Teşkilatı Forumunda Emniyet Teşkilatının Disiplin Tüzüğü yenileniyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Emniyet Teşkilatının Disiplin Tüzüğü yenileniyor
  Emniyet Teşkilatının Disiplin Tüzüğü yenileniyor

  Emniyet Teşkilatının Disiplin Tüzüğü Hakkında Bilgi

  Emniyet Genel Müdürlüğü, 1979 yılında çıkartılan Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü'nü yeniden düzenlemek için kolları sıvadı. Disiplin tüzüğüne ilişkin yeni bir taslak hazırlayan emniyet Genel Müdürlüğü, yapılan değişikliklere ilişkin de çeşitli birimlerden görüş istedi. Taslakta, eski tüzükte sayılan bazı idari suçlara yer verilmedi. Eski tüzüğün suç saydığı bazı fiillerin cezası indirilirken yeni bazı suç tanımları yapıldı.

  Eskiden uyarı cezası öngörülen "günlük sakal tıraşı olmamak"; kınama cezasına dönüştürülen taslakta, "polis mesleğinin ciddiyetiyle bağdaşmayacak biçimde bilezik, kolye, madalyon, rozet vb. şeyleri takmak" ve 'üç günlüğe kadar aylık kesimi' cezası öngördüğü "yönetmelik hükümlerine aykırı biçimde saç uzatmak, bıyık ve favori bırakmak" gibi maddelere ise hiç yer verilmedi.

  Yine eski disiplin tüzüğünde 3 günlük aylık kesimi cezası öngörülen "Kıyafet Yönetmeliği'ne aykırı biçimde giyinmek, eksik kuşamla göreve çıkmak, görev yeri kol araması ve sicil numarasını takmamak" maddesi ise "kılık kıyafet hükümlerine aykırı hareket etmek" şeklinde düzeltilerek, cezası da kınamaya çevrildi.

  Sakal tıraşı olmamak; saç, bıyık ve favori uzatmak; bilezik, kolye, madalyon ve rozet takmak, bağımsız suç olmaktan çıkarılması, polislerin bunları yapabilecekleri anlamına gelmiyor. Çünkü eski ve yeni tüzükte atıf yapılan Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliği, "Her türlü sakal ve bıyık bırakılamaz. Saçlar, kep giyildiğinde dışarı taşmayacak uzunlukta kesilir. Favoriler kulak deliği hizasını geçemez" diyor. Aynı yönetmelik, "Üniforma ile birlikte bu yönetmelikte belirtilen teçhizat ve işaretler dışında kolye, künye, bilezik, küpe, madalyon, rozet ve benzerleri takılamaz" maddesini içeriyor.

  POLİS EL ŞAKASI YAPABİLECEK

  Taslakta yer almayan bir madde ise "görev içinde veya resmi giysiyle görev dışında sokakta kolkola girmek, ağırbaşlılıkla bağdaşmayacak biçimde davranışlarda bulunmak, yüksek sesle konuşmak ve el şakası yapmak" oldu. Eski tüzükte aynı şekilde 3 günlük aylık kesimi öngörülen, "özlük işleriyle ilgili olarak başkalarını aracı koyup iltimas istimek" maddesi de tüzük taslağında yer almadı. Eski tüzüğün 12 ay kıdem durdurmayla cezalandırdığı "kadın ve genç erkeklere söz atmak" suçu da yeni taslakta yer almıyor.

  İÇKİNİN CEZASI HAFİFLETİLDİ

  Ancak eski tüzüğün 24 ay kıdem durdurmayla cezalandırılmasını öngördüğü "sarkıntılık yapmak" fiili düzenlenerek, "sarkıntılık yapmak ve cinsel amaçlı tacizde bulunmak" şeklinde değiştirildi. Cezası da aynı kaldı. Eski tüzüğün meslekten çıkarma suçu olarak tanımladığı "dairede veya görevli bulunduğu sırada içki içmek veya içilmesine göz yummak", "göreve sarhoş veya içki içtiği belli olacak biçimde gelmek" ve "izinli olsun olmasın resmi giysiyle umuma açık yerlerde içmek veya resmi giysiyle gizlenemeyecek derecede sarhoş olarak görünmek" maddeleri de tek bir maddede toplandı.

  Yeni tüzükte, içki içme suçu "görev yerinde veya görevli bulunduğu sırada içki içmek, içilmesine göz yummak ya da göreve içki içtiği belli olacak biçimde gelmek, resmi giysiyle kamuya açık yerlerde içki içmek veya resmi giysiyle gizlenemeyecek derecede sarhoş olarak gelmek" şeklinde tanımlandı. İçki içmenin cezası da meslekten çıkarmadan, 16 ay kıdem durdurmaya kadar indirildi.

  Eski tüzüğün meslekten ihraç gerekçesi saydığı "kumar oynamak veya oynatmak, kumar oynatanlarla ilişki kurmak" maddesi ise yeni tüzükte ikiye bölündü. "Kumar oynamak" suçu, 12 ay kıdem durdurma cezası gerektiren fiiller arasına çekilirken "kumar oynanması için yer ve imkan sağlamak" fiili yine meslekten çıkarma suçu olarak belirlendi.

  Taslak birimlerin görüşleri alındıktan sonra yeniden düzenlenerek önümüzdeki yılın başında İçişleri Bakanlığı’na sunulacak.


  Haber Kaynağı: ANKA
 2. Acil

  Emniyet Teşkilatının Disiplin Tüzüğü yenileniyor isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder