+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Polis Teşkilatı Forumunda Polis Teşkilatı Ne Zaman Kuruldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Polis Teşkilatı Ne Zaman Kuruldu
  Polis Teşkilatı Ne Zaman Kuruldu

  Polis Teşkilatı Ne Zaman Kuruldu


  Polis Teşkilatının Kuruluşu

  İlkel anlamıyla “polis” ligin tarihçesi, insanlığın çok eski zamanlarına kadar uzanmaktadır. İlkel toplumlarda kabilenin ya da topluluğun şefi,kendi halkı arasında huzur ve barış halinin sürdürülmesini,belirli kurallara karşı gelen kimselerin kovuşturulmasını, seçkin savaşçıları sayesinde sağlardı.Eski Mısır’daki firavunlar da aynı şeyi yaparlardı. Askerlerinden seçilmiş özel müfrezeleri vardı.

  Yaklaşık olarak İsa’nın doğumuna denk gelen yıllarda,Roma İmparatoru Sezar Augustus Roma şehri için özel bir polis kuvveti kurdu. Bu polis örgütü 350 yıl görev yapmıştır.

  M. S. 700 ile 800 yılları arasında, polis kuvvetiyle ilgili yeni bir fikir şekillendi. Halka karşı kralın buyruklarını uygulamak, yerine getirmek, halkı buna zorlamakla görevli “polis” kuvveti değil, kanunların uygulanmasında hizmet edecek,halkı koruyacak bir “polis” yeğ tutuldu. Önce İngiltere’de gerçekleştirilen bu fikir, daha sonraları Birleşik Amerika’da da uygulanmağa başladı. İngiltere’de,polisin görevi “nöbet ve devriye” olarak gruplandırıldı. Nöbet, geceleri yapılan bir hizmetti. Belirli bir yerin korunması,gözlenmesi için yapılıyordu.Devriye ise,gündüzleri uygulanan bir sistemdi. Belirli çevrelerde, bu işle görevlendirilmiş polis memuru veya memurları “devriye” olarak dolaşıyorlardı. Koloniciler (Amerika’ya gelen Avrupalılar,özellikle İngilizler), aynı sistemi getirdiler. 16yaşının üzerinde her erkek, ücretsiz olarak hizmet ediyordu. Amerika’da şehir ve kasabaların çoğunda, 1800 yıllarına kadar bu sistem yürürlükte kalmıştır.
 2. Acil

  Polis Teşkilatı Ne Zaman Kuruldu isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder