+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Polis Teşkilatı Forumunda Polis Teşkilatının Simgesi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Polis Teşkilatının Simgesi Nedir
  polis teşkilatının simgesi nedir

  polis teşkilatının simgesi nedir kısaca 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  polis teşkilatının simgesi hakkında bilgi

  Üzerinde ay yıldız, defne dalı ve çift başlı kartal figürü yer olan polis armasındaki figürler, özgürlük, bağımsızlık, güç , kudret, başarı, ün, şan, şöhret ve görkem gibi birçok anlam ifade ediyor.

  polis.gif

  8 KÖŞELİ YILDIZ NERDEN GELİYOR

  Türk Polis armasındaki "sekiz köşeli yıldız", ilk defa Sultan Abdülaziz (1861-1986) tarafından "Nişan-ı Osmani Şemsesi" adıyla, devlet hizmetinde üstün başarılar göstermiş olan kişilere iftihar ve imziyaz olarak verilen bir madalya şeklinde çıkartıldı. Bu "sekiz köşeli yıldız" daha sonra Türk Polisinin amblemi oldu.

  Yıldızın etrafını saran "defne dalı" da başarı, ün, şan, şöhret ve görkemi temsil ediyor.

  Amblemin en alt bölümündeki "çift başlı kartal" ise Selçuklu Devleti'nin (1040-1157) simgesi. Kartalın başlarından biri doğuya, diğeri batıya bakıyor ve doğu - batı hakimiyetini ifade ediyor. Ayrıca, "çift başlı kartal" güç, kudret, özgürlük ve bağımsızlık anlamlarına geliyor.

  HER ŞUA'SI AYRI BİR ETİK DEĞERİ SİMGELİYOR

  Toplam 62 şua'sı olan yıldızda yazılı etik değerler, teşkilat mensuplarının kendi kendileriyle, birbirleriyle, aileleriyle ve içinde bulundukları toplumu oluşturan insanlarla ilişkilerini anlatıyor.
  Yıldızda yazılı 62 etik değerler, 8 ana kural etrafında toplanıyor. 8 köşeli yıldız, "güneş kursu" anlamına geliyor. Yıldız 8'i uzun, 56'sı kısa toplam 64 şuadan oluşan yıldızdaki 2 etik değer, yine bu dönemde kaldırıldı.
  Emniyet Teşkilatını simgeleyen yıldızın üzerinde yer alan toplam 62 etik değer, şunlardan oluşuyor:

  " iyi ahlak, faziletli, nezaketli, merhametli, itaatli, yurt sevgisi, izziti nefisli, karakterli, barışçı, haysiyetli, sabırlı, doğru, tarafsız, mütevazi, mert, cesur, temkinli, soğukkanlı, güçlü, bilgili, vakarlı, feragatkâr, intizamlı, adil, azimli, yasaya saygılı, yardım sever, kültürlü, diğergam, ketum, çalışkan, bayrağa saygılı, meslektaş sevgisi, vazife sevgisi, meslek sevgisi, amir sevgisi, vefakar, hak sever, ulus sevgisi, aile sevgisi, disiplinli, namuslu, saygılı, Allah korkusu, vicdan temizliği, üniformaya saygı, temiz ve sıhhatli, terbiyeli, imtizaçlı, sebatkar, mesuliyetli."
+ Yorum Gönder