+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Polis Teşkilatı Forumunda Efeler Özel Harekat Timi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Börtecine
  Devamlı Üye

  Efeler Özel Harekat Timi
  Efeler Özel Harekat Timi

  KOMUTANLARDAN EFELER İTİRAFI  Bölge'de 1990'lı yıllarda uygulanan ve hala sürdürülmeye çalışan kirli savaşın palazlandırdığı acımasız askeri yöntemleri kullanan özel birlikler, gündemden düşmüyor. Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 24 Kasım'da bir köylünün askerlerce öldürülmesi, birinin de yaralanmasından sonra gündeme gelen Efeler Taburu'na ilişkin yeni itiraflar, Bölge'deki kirli savaşı gözler önüne seriyor.

  Bölge'de uzun süre görev yapan Emekli Yüzbaşı M. Zekeriya Öztürk, Efeler Taburu'na ilişkin gazetemizde yayınlanan haberi doğrulayarak, bu taburun korkunç örgütlenmesi hakkında çarpıcı itiraflarda bulundu. Genelkurmay Başkanlığı'nın harekat ve istihbarat birimlerinde uzun yıllar görev yapan, 1990-1992 arasında Hakkari Dağ ve Komando Tabur Komutanlığı, 1999-2004 arasında da Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı yapan Emekli Tümgeneral Alaattin Parmaksız da, Efeler Taburu'nun Yüksekova'da kendisine bağlı çalıştığını söyledi.

  Toplumsal Demokrasi açıklamıştı

  Toplumsal Demokrasi gazetesinin 5 Aralık'ta 'Acımasız Efeler Hakkari'de' başlığıyla manşetten verdiği haberde, Yüksekova'da bir köylüyü öldüren, birini de yaralayan askerlerin acımasız uygulamaları ve özel yetkileriyle bilinen Efeler Taburu'na bağlı olduğunu duyurmuştu. Hakkari Milletvekili Esat Canan'ın da konuyu Meclis'e taşıdığını açıklamıştı. Tabura bağlı askerlerin en alt rütbelisinin özel eğitimli uzman çavuş ve astsubay olduğunu dile getirmişti. Motorize birlikler halinde hareket eden taburun düzenlediği operasyonların, ordunun normal hareketliliği dışında gizlice yapıldığı, tabura bağlı askerlerin PKK'li kıyafetleriyle köylere indiği ve köylüleri sorguladığını belirtilmişti. Hakkari İl Jandarma Komutanı Albay Erhan Kubat, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Erdal Öztürk ile Van Asayiş Kolordu Komutanı Selahattin Uğurlu'nun köylülerin öldürülmesi olayı da dahil, taburun gerçekleştirdiği eylemlerden habersiz olamayacağına dair vurgusu, taburun yasadışı eylemlerinin hiyerarşi içerisinde korunduğu şüphesini güçlendiriyor.

  Toplumsal Demokrasi gazetesinde yayınlanan haber üzerine Haftalık Tempo Dergisi kapaktan ele aldığı konuyu, Bölge'de görev yapan emekli yüzbaşı Zekeriya Öztürk ile taburun kendisine bağlı çalıştığını söyleyen eski Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tümgeneral Alaattin Parmaksız'a sordu. Parmaksız Tabur'un jandarmaya bağlı olduğunu, Öztürk ise Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı özel eğitimli personel olduğunu söyledi.

  'Gözü kara insanlar'

  Efeler Taburu'nu kendisinin kurmadığını söyleyen Parmaksız, Toplumsal Demokrasi'de taburla ilgili yazılan bilgileri tamamen doğruluyor. Taburun subay, astsubay ve uzman çavuşlardan kurulu olduğunu söyleyen Parmaksız, Tabur için 'Oradaki özel harekat taburlarından birisi' dedi. Taburun 'gözü kara insanlar'dan oluştuğunu itiraf eden ve yaptıkları operasyonların bir 'gereklilik' olduğunu savundu.

  Komando Tugayı'na bağlılar

  Parmaksız, 'Efeler tümene bağlıydı ama ihtiyaç duyulduğunda bize de bağlı görev yapıyorlardı. Çok operasyona gittik beraber' diyerek, taburun hiyerarşik işleyişini açıklıyor. Bu bilgiler taburun, başta Şemdinli olmak üzere,, Bölge'deki birçok yasadışı patlamadan haberleri olan Hakkari İl Jandarma Komutanı Albay Erhan Kubat, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Erdal Öztürk ile Van Asayiş Kolordu Komutanı Selahattin Uğurlu'nun oluşturduğu hiyerarşiye bağlı olduğunu ve buradan korunduğunu gösteriyor.

  '
  PKK'li kıyafeti giyerler'

  Efeler Taburu'nun 'çok özel bir birlik' olduğunu söyleyen emekli yüzbaşı Öztürk ise Tabur'un yapısına ilişkin şunları söylüyor: '90'lardan beri var Efeler. Bunlar A, B timleri diye kategorize olurlar. Mesela A timleri iki subay, 10 astsubaydan oluşur. Hep rütbeli, er-erbaş yoktur. B timleri daha sonra geliştirildi; subay, astsubay ve uzman çavuşlardan ağırlıklı oluşur. Tamamen uzmanlaşmış personel kullanılır. Uzun yıllar eğitim görürler. Hatta birçok tim komuta kademesi diplomasi eğitimi bile alır.'

  Öztürk, Efeler'in
  PKK'li kıyafeti giyebileceklerine ilişkin bilgiyi 'Gerekirse düşman kıyafeti giyecektir' diyerek savunuyor.

  Dadaşlar da var

  Efeler dışında, 'gözü kara insanlardan' oluşan başka taburların olduğu da kabul ediliyor. Bunlar arasında milliyetçi kesimlerin birçok yerde sürekli kullandığı Dadaşlar da bulunuyor.
 2. Acil

  Efeler Özel Harekat Timi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder