+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Pratik Bilgiler Forumunda Gümüş eşya nasıl temizlenir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Gümüş eşya nasıl temizlenir
  Gümüş eşyaları Nasıl Temizleyebiliriz?
  Gümüş eşya yüzeyinde kararma meydana getiren gümüş sülfür (Ag2S), çoğu kez bir aşındırıcı toz kullanılarak temizlenir. Bu yöntemle yüzeyden gümüş aşınması, gümüş ve gümüş alaşımı eşya için pek zararlı görülmemekle birlikte, özellikle gümüş kaplamalar için uygun değildir. Temizleme, kimyasal yoldan basitleştirilerek:


  3Ag2S + 2Al → Al2S3 + 6Ag
  şeklinde ifade edilebilen bir seri tepkimeden istifade edilerek gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için şöyle hareket edilir: Suyun bir litresine bir yemek kaşığı çamaşır sodası ve bir kaşık sofra tuzu katılarak, emaye bir kap içinde hazırlanmış çözelti, kaynar sıcaklığa getirilir. Kabın dibine alüminyum bir tabak konulur. Bunun üzerine her tarafının çözelti içinde kalmasına dikkat edilerek gümüş eşya yerleştirilir. Üç dakika kaynatılır. Sonra gümüşler sıcak suda durulanır. Gümüşler temiz ve parlak hale gelir. Burada elektro-kimyasal bir reaksiyon meydana gelmekte, soda-tuz çözeltisi elektrolit görevi yapmaktadır.
  bir kap içerisine 5 ltre su ve 5 gram siyanür konulur kaynama noktasına gelince içine temizlenecek gümüş konur 20 saniyede istenilen parlaklık elde edilir 2. Lady Manolia
  Yeni Üye

  Aklınızda bulunsun. Belki üst iletideki kadar iyi parlatmayabilir ama kül ile de gümüş çok güzel parlatılabiliyor. Sigara külü veya herhangi başka bir kül olabilir. Kül ile gümüşü ovmak gerekiyor. Bütün oksitleri gidiyor, inanılmaz parlıyor. Bir beze külü dökün ve o bez ile ovun. Daha sonra kuru bir bezle iyice silip temizleyin. Küller gitsin diye yıkamayın. Yıkarsanız biraz soluyor.
  Saygılar, sevgiler.
 3. Esma Şeker
  Görevli Bayan
  Aslında kendinizi hiç yormadan gümüşçüye götürmeniz yeterlidir. Fakat kendiniz yapmak istiyorsanız cilalamak en uygun yöntemdir.
+ Yorum Gönder