+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Pratik Bilgiler Forumunda Bakır tencere nasıl temizlenir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bakır tencere nasıl temizlenir
  Bakır Tencerenin Temizliği Nasıl Yapılır?


  Bakır tencerelerin temizliği: büyük boy rakı ya da votka şişesini sirkeyle doldurup içine 4-5 çorba kaşığı tuz atın. Bu karışımla bir bezi bolca ıslatıp tencere ya da sahanı silin. Tencere bir süre bu ıslaklıkla bekledikten sonra duru suyla çalkalayınız. Bakır kaplardaki lekeleri çıkarmak için ketçap da kullanabilirsiniz. Bakır kapların temizlenmesinde bir başka yöntem de onları tuz batırılmış limon dilimleriyle ovmaktır. 2. Mine
  Devamlı Üye

  Yapışmayan tava ve tencereler bizi bu dertten uzaklaştırsa da, yemeğin yanması başımıza gelmeyen birşey değil. Temizlemesi ise işin en can sıkıcı yanı. Tencerenin dibinde kalan yanık yemekleri temizlemek için şöyle bir yöntem öneriliyor:
  1) Tencereyi su ile doldurun. İçine biraz bulaşık deterjanı ekleyin ve kaynamaya bırakın. Fokurdamaya başladıktan sonra birkaç dakika daha tutun ve ocaktan alın. İçindeki suyla birlikte bir saat kadar bekletin.
  2) Tencereyi birkez daha temizleyin.
  3) Hala yapışmış yemek kaldıysa, tencerenin dibine karbonat serpip, üstüne su ekleyin. Bir gece o şekilde kalsın. Ertesi gün 2 yemek kaşığı kadar sirke ve su ekleyip, bir kez daha kaynatın. 10 dakika kadar fokurdasın. Yemek artıkları iyice çıktıysa, son temizlemeyi yapabilirsiniz. Aksi taktirde, içindeki karışımla bir gece daha bekletip öyle temizleyin.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bakır tencerelerin temizliği şu şekilde yapılır, bir şişe sirke ile içine 4-5 kaşık tuz atın ve bu karışımla bakırın içini temizleyin . daha sonra farkı sizde göreceksiniz.
+ Yorum Gönder


bakır nasıl temizlenir,  bakır tava nasıl temizlenir,  bakır nasıl parlatılır,  bakır tencere nasıl temizlenir,  bakır tencere nasıl kalaylanır,  bakır kaplar nasıl parlatılır