+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Pratik Bilgiler Forumunda Demir neden yapılır , demir nasıl yapılır ,demir nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Demir neden yapılır , demir nasıl yapılır ,demir nedir
  Demir Yapılış Nedeni Nedir?

  Demir, yerkabuğunda en çok bulunan metaldir. Yerkürenin merkezindeki sıvı çekirdeğin de tek bir demir kristaliolduğu tahmin edilmekle birlikte, demir nikel alaşımı olma ihtimali daha yüksektir. Dünyanın merkezindeki bu kadar yüksek miktardaki yoğun demir kütlesinin dünyanın manyetik alanına etki ettiği düşünülmektedir.

  Demir metali, demir cevherlerinden elde edilir ve doğada nadiren elementel halde bulunur. Metalik demir elde etmek için, cevherdeki katışkıların (İndg: impurity) kimyasal indirgenme yoluyla uzaklaştırılmaları gerekir. Demir, aslında büyük ölçüde karbonlu bir alaşım olarak kabul edilebilecek olan çelik yapımında kullanılır.

  Demir, karbonla birlikte 1420–1470K sıcaklığa kadar ısıtıldığında oluşan sıvı ergiyik %96,5 demir ve %3,5 karbon içeren bir alaşımdır ve dökme demir veya pik olarak adlandırılır. Bu ürün ince detaylı şekiller halinde dökülebilirse de, içerdiği karbonun çoğunu uzaklaştırmak amacıyla dekarbürize edilmediği sürece, işlenebilmek için fazlasıyla kırılgandır. 2. Emine4747
  Devamlı Üye

  Geçmiş zamanlarda silah yapımında kullanılırdı. Bide özellikte avcılık işinde kullanılırdı. Demir dünyada sektör kaynağı olmuştur. Demir ev yapımında da kullanılır. Araba yapımında, ev yapımında, oyuncak yapımında, eşya yapımında vb. şeylerde demir kullanılır.
 3. Ziyaretçi
  demir eksikliği kanda bulunan bir vitaminin eksilmesi demek yani eğer vücudunuzdaki demir (buradaki demir mecaz anlamdadır) eksilirse azalırsa renk sararması olur ve biz buna demir eksikliği denir.Neden olur . Cevap:Yeterli vitamini almadıysanız bu sizde sık görülür
 4. Ziyaretçi
  Teşekkürler, bu bilgi kısa ve açıklayıcı olmuş.Öğretmenimiz: Demiri kısaca araştırın. demişti. Bu sayede ödevimi rahatlıkla yapabildim. TEŞEKKÜRLER !

 5. Ziyaretçi
  Teşekkür ederim 15tatil ödevimi rahatlıkla yatım sağolun;-)

+ Yorum Gönder


demir neyden yapılır,  demir nasıl yapılır,  demir neden oluşur,  demir nasıl oluşur,  demir neden yapilir,  demir nasıl elde edilir