+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Pratik Bilgiler Forumunda semaverin tarihçesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  semaverin tarihçesi
  Semaverin Tarihçesi Nedir?

  semaver1.jpg

  Semaver (Rusça: sama ve varit olan, yani 'yalnızca kaynamak' anlamına gelen kelimelerden türeyerek oluşmuştur.), çay demlemek ve demli çayın bardakta açılması için gerekecek sıcak suyun kaynatılmasında kullanılan ve içinde kömür (günümüzde elektrik) yanan ocağı bulunan musluklu kap.

  Semaverin tarihçesi oldukça ilginç;

  Semaverin anayurdu Rusya 18. yüzyılda icat edilen semaverin bu soğuk iklimde icat olunmasına şaşmamalı

  Semaver; bakır, pirinç, tunç veya saçtan imal ediliyor.Tenekeci sacı, Galvanize sac, Pirinç ve Bakır sac levhalardan, yuvarlak ve oval şekilde üretilir. Kaynama sesinin duyulması için su buhar kapağının borusuna semaver düdüğü takılır. Burması Pirinç dökümdendir.

  Türklerin semaverle tanışma öyküsüne gelince;

  Türkler, Anadolu'ya gelmeden öncede çayı bilmelerine karşın; çayın Türkiye'ye gelmesi ancak birkaç yüz yıl önceye dayanmaktadır. Çay içiminin Anadolu'da yaygınlaşması 19. yüzyıldan itibaren olmuştur. Atalarımız Yurtlarından ayrılırken yanlarına aldıkları eşyalar arasında semaverleri de bulunmakta idi.Yeni yurtlarına (Samsun / Havza ) yerleştiklerinde bu bölgede çay ve semaver kültürü yoktu.Tatarlar Havza ve çevresinde semaver kültürünün tanınmasına ve yaygınlaşmasına vesile olmuşlardır. 2. Zarafet
  Üye

  Semaverin anavatanı Rusya’dır Semaver esas olarak ortasında bir boru bulunan,silindir biçimli bir kaptır. Eskiden semaver kullanımı daha yaygındı.
+ Yorum Gönder