+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Pratik Bilgiler Forumunda Duvar Boyama İşlemi Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Duvar Boyama İşlemi Nasıl Yapılır
  Duvarı Güzel Boyamak İçin Öneriler

  Yaşadıkları mekanı renklendirmek ve çevrelerini değiştirmek isteyenler boya yaparken bazı noktalara dikkat etmeliler. Bu noktaların en önemlileri yüzeye uygun tipte boya seçmek ve özenli bir çalışmayla hem kalıcı hem de sağlıklı bir uygulama gerçekleştirmek. Boyaların özellikleri kullanıldıkları yere göre değişir. Boya formülleri kullanıldıkları yere göre değiştiğinden iç yüzeyde kapı boyası, dış yüzeyde ise iç yüzey boyası kullanılmaz. Boya genelde ahşap, metal ve beton olmak üzere üç değişik yüzeyde uygulanır. Gerekli boya miktarını hesapladığınız takdirde, boyanın artması ya da yetmemesi gibi bir durum ortaya çıkmaz. Bunun için boyanacak yüzeyin alanını tespit ederek, boyanızın 1 litresinin boyayabildiği m.2 alan ile orantılamanız gerekiyor. Evinizin duvarlarını boyayacaksanız uygulamaya yapacağınız alanı hesapladıktan sonra kapı, pencere gibi boyamayacağınız alanları bu alandan çıkarmalısınız.

  duvar-nasil-boyanir.jpg

  Sıralamaya dikkat!
  * Yüzeyin hazırlanması: Boyanacak yüzey üzerinde, kabarmış boya ve macun kalıntıları varsa kazıyın ve yüzeyi her türlü kir, yağ ve pastan arındırın.
  * İlk astarlama: Boyanın yüzeye bağlanması ve kolay uygulanması için astar uygulayın. Astar, kullanılan boyaya göre değişiklik gösterir.
  * Macunlama: Astardan sonra düz bir satıh elde etmek için macun uygulayın.
  * Ara astarlama: Boyanın macun tarafından emilmesini engellemek için yapılır.
  * Son kat boya uygulama: Boyayı, uygulama talimatında belirtilen aralıklarla iki kat uygulayın.
  * Kullanılacak aletler
  * Fırça: Fırçanın kılları boyayı sürükleyebilecek kadar sert, aynı zamanda yumuşak bir sürtünme elde edecek kadar elastiki olmalıdır. Fırçayı ilk defa kullanacaksanız; tozunun giderilmesi için fırçayı yıkamak, bükmek ve silkelemek yanlıştır. Bunun yerine fırçayı önce astar uygulamasında kullanarak yumuşamasını sağlayabilirsiniz.
  * Rulo: Tavan ve buna benzer geniş yüzeylerde kullanılan rulolar, boyama süresini kısaltabilir. Rulo, boyaya batırıldıktan sonra boya fazlasının uygun rulo tablalarında alınmaması durumunda uygulama zorlaşabilir.
  * Spatula: Eski boyaların kazınması ve yüzeye macun çekilmesinde kullanılır.
  * Zımpara kağıdı: Demir ve tahta üzerinde kullanılmak üzere iki çeşidi vardır. 0’dan 4’e kadar numaralandırılır. 0 en ince, 4 ise en kalın olanıdır. 3 ve 4 yüzey hazırlamada, 1 astar uygulamasında, 0 boyada, 2 ise macun zımparasında kullanılır.

  Bilinmesi gerekenler;
  * Farklı renkler ve birkaç küçük hileyle boyanan alan daha büyük, daha küçük ya da daha aydınlık gösterir.
  * Parlak boyanın uygulanması zor olsa da, kullanımı kolay ve uzun ömürlüdür.
  * Kullanmadan önce boyayı iyice karıştırın, üzerinde kaymak varsa kullanmayın.
  * Sıcak yüzeylere boya sürmeyin.
  * Parlak yüzeyleri boyamadan önce zımparalayın.
  * Boyanızı tek kat ve kalın boyamak yerine, ince iki kat halinde uygulayın.
  * Yağlı ve kirli yüzeyleri boyamadan önce temizleyin.
  * Yağmurlu ya da nemli havalarda dış cephe boyası yapmayın.
  * Boyayı yapmadan önce çivi deliklerini ve çatlakları alçı ile kapatın.
  * Boya üzerindeki uygulama talimatlarına mutlaka uyun.
  * Kullanmadığınız zaman boya kutusunun kapağını kapatın.
  * Kalan boyayı daha sonra kullanabilmek için, kapağını hava almayacak şekilde kapatıp saklayın. Su bazlı boyaların oda sıcaklığında ve güneş ışığına maruz kalmadan, solventli boyaların ise serin yerlerde saklanması gerekir.
  * Alabileceğiniz en iyi malzeme ve aletleri alın.
  * Boyaya başlamadan önce odadaki eşyaların mümkün olduğunca çoğunu dışarı çıkarmaya çalışın. Kalanları ise, odanın ortasında toplayıp üzerini örtün. Duvar boyama nasıl yapılır? Duvar boyama nasıl yapılır? hakkinda aciklamalar Duvar boyama nasıl yapılır? konusunda bilgiler. 2. Zarafet
  Üye

  İç mekan boyarken izlemeniz gereken doğru yol. Odaları boyatırken önce tavandan başlamanız gerekiyor sonra yukardan aşağıya doğru devam edin. Ama duvarlara geçmeden önce tavanın kurumasını bekleyin.
+ Yorum Gönder


su bazlı saten boya ile duvar nasıl boyanır