+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Pratik Bilgiler Forumunda Eşanjör Nasıl Kullanılıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Eşanjör Nasıl Kullanılıyor
  Eşanjör Nasıl Kullanılır?

  Eşanjör; gaz yada sıvı olan iki farklı akışkanın (sıcaklık) birbirine karışmayarak ısı aktarımını gerçekleştiren ısı değiştiren cihaza eşanjör denir. Bu akışkanların birbirine karışmamaları ısı ileten yüzeyle ayrıldıkları için sağlanır.
  Eşanjörlerin kullanım alanları; klima santralleri, kağıt imalatı, proses, atıksu, petrokimya, ısı geri kazanımı, gemi inşaatı, bina soğutma-ısıtma ve enerji santralleridir.Hava ısıtıcılarında, kombilerde, araba radyatörlerinde ve split klima serpantinlerinde kullanılarak günlük hayatımızda da yerlerini alırlar.
  Eşanşörler üç tiptedir.Borulu, plakalı ve özel uygulamalı.

  esanjor.jpg
  Plakalı tip eşanjör günümüzde en yaygın kullanılandır. Çalışma ortamındaki değişkenliklere uygun olarak rahatça plaka çıkarımı veya eklenimi yapılması ile yeni duruma uyum sağlayarak verimli çalışması sağlanır. Ayrıca bakım ve temizliği rahatça yapılır. plakalı ısı eşanjörün yapısı sapmalar aracılığıyla çelikten oluşmuş arka ve ön baskı plakaları ortasında üst ve alt barlar üstüne dizilerek preslenmiş olarak dururlar. Bunların üstünde kaynak yada bağlantı bulunmaz. Her bir köşede 4 deliği vardır. Isı transfer kanalını sağlamak ve sızdırmazlık için lastikten oluşmuş contalar plakanın çevresindeki conta yuvasında bulunur. Ön baskı plakası üstünde çıkış-giriş nozulları vardır. Bu yapısı sayesinde eşanjör kolayca açılır.Eşanjörlerin plaka sayısı ve boyutu içerisinden geçen akışkanın debisine, fiziksel yapısına, basınç düşümlerine, çıkış ve giriş sıcaklık değerine bakılarak belirlenir.


  Plakalı eşanjör borulu eşanjöre göre daha çok tercih edilir. Plakalı eşanjör kolay temizlenir, verimliliği yüksektir, kapasitesi arttırılabilir, ısı kaybı yoktur, onarım ve bakımı kolaydır, akışkanların birbirine karışması mümkün değildir ve izolasyon gerekli değildir.
  Plakalı eşanjör hesabı ise; firmalar üretecekleri eşanjörleri kendi çalışmaları ve araştırmaları sonucunda geliştirdikleri bir programla boyutlandırmalarıdır.Aynı kapasite ve ısıl değerlerdeki eşanjörlerde(değişik marka) ısı transfer m2leri vasılalarındaki fark %3-5 civarında olması gerekir, değilse bu konu araştırılmalıdır.

  Sonuç olarak eşanjör alırken doğru seçim yapmak çok önemlidir. Firmanın ürünü oluştururken kullandığı malzemenin kaliteli olmasına da dikkat edilmelidir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Eşanjör iki farklı akışkan maddenin karışmasını sadece ısı karışımını sağlayan alettir. Günümüzde en çok plakalı eşanjör kullanılmaktadır. Plakaları sayesinde her ortamda kullanım kolaylığı sağlamaktadır.
+ Yorum Gönder