+ Yorum Gönder
Bilgisayar ve Program Arşivi Forumunda Osmanlıca-Türkçe Ebced Lûgatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AGMEHMET
  Administrator

  Osmanlıca-Türkçe Ebced Lûgatı
  Osmanlıca-Türkçe Ebced Lûgatı

  Sürüm : 1.0 Boyut : 3.3 Mb Kullanım İzni : Özellik Kısıtlamalı (Demo) Dil : Türkçe İşletim Sistemi : Windows 95/98/Me/NT/2000/XP Üretici Firma : ED Yazılım

  Üreticinin Açıklaması :Osmanlıca-Türkçe Ebced Lugatı, Ebced ile ilgilenenlere yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Her kelimenin anlamı, altı Ebced değeri, ve kelimeyi oluşturan harfler verilmiştir. Kelimeden, anlamda geçen ifadeden, Ebced değerlerinden aramak, kayıt süzmek mümkündür. Bulunan kayıtların yazıcıya dökümü de yapılabilmektedir. Lugat, farklı şekillerde sıralanabilir. Birden fazla alanda arama yapılabilir.

  Ebced ilgili verilere baktığımızda, daha çok edebiyatçıların bu konu ile ilgilendiklerini görüyoruz. Kanaatimize göre bunun en büyük sebebi, dilin kainatla ve kainatta olanlarla ilgisini, ilişkisini dil ile uğraşanların daha iyi anladığıdır. "Her şeyden önce kelam vardı." hikmeti dili en başa alır ve değerini gösterir.

  Nasıl olur da dil gibi gittikçe latifleşen-incelen bir mana, matematik gibi katı gerçeklik isteyen bir ilmin uygulama konusu olur? Bu soruya verilecek cevap, matematiğin de bir dil olduğudur. Matematik bilinen nesnelerin kendi içinde kıvamlaşmış bir kurgusudur.Bu kurgu ile bilinmeyenlere doğru yelken açılır. Dil de bütün kainatın olduğu, olabileceği kurguların hamurudur. Öyleyse kendi dalında her ilim, dilin özelleşmiş bir şubesini ifade eder.

  Şuurun keskin ve katı neşteri matematik ile hayatın latif-ince manasının kavşak noktası rüyalardır. Çok bilinmeyen bir gerçek de şudur ki, rüya tabirlerinde başvurulan usullerden birisi de Ebceddir. Şuurun incelmesiyle de yaşanan hayat ile görülen rüya arasındaki irtibat daha açık görülür.


  http://www.edyazilim.com/downloads/lugat.exe 2. AGMEHMET
  Administrator

  Ebced

  Arabça Eski Sâmi alfabesindeki harf sırasının sayı değerine göre tertiplenmesinden meydana gelen birinci kelimenin adıdır. Ebced tertibi İbrâni ve Süryâni Alfabesindeki harfleri içine alır. Toplam sekiz kelimeden oluşur. Bunlar, Ebced, Hevvez, Hutti, Kelemen, Sa'fes, Karaşet, Sehaz ve Daziğ'dir.

  Bu sekiz kelime bütün huruf-u heca denilen yirmisekiz harfi içine almış ve sırasıyla elif'ten gayn harfine kadar her harfe sayı değerleri verilmiştir.

  Osmanlıca'da olup Arapça'da olmayan harfler için de benzer harflerin sayı değerleri kabul edilmiştir. Osmanlıca olup, Arapça'da olmayan harfler, Pe, Çim, Je, Gef (Nazal n) harfleridir.
  Ebced değerleri için bkz: Ebced Tablosu
  Ebced Çeşitleri
  1-Asıl Ebced (Küçük Ebced) Hesabı

  Harflerin Ebced değerleri toplanır.

  Misal: Cemil kelimesini oluşturan harfler: Cim, mim, ye, lam'dır. Cim: 3, mim:40, ye:10, lam:30.
  Toplam = 3 + 40 + 10 + 30 = 83. Cemil kelimesinin asıl (küçük) Ebced değeri 83'dür.

  2-En Küçük Ebced Hesabı

  Harflerin (asıl) küçük Ebced değeri 12'ye bölünür. Bölme işleminde bölünmeden kalan değer harfin en küçük Ebced değeridir.

  Misal: Mim harfinin Ebced değeri 40'tır. 40'ı 12'ye böldüğümüzde kalan 4'tür. Lam harfinin Ebced değeri olan 30'u 12'ye böldüğümüzde kalan 6'dır.
  Cemil kelimesinin en küçük Ebced değeri: 3 + 4 + 10 + 6 = 23'dür.


  3-Büyük Ebced Hesabı


  Harflerin adlarının sayı değerine göre hesaplanır. Bu işlem küçük Ebced hesabındaki sayılar, nazarı itibara alınarak yapılır.

  Misal: Cim harfi cim, ye, mim olarak yazılır. Bunun toplamı: 3 + 10 + 40 = 53'tür.
  Cemil kelimesinin büyük Ebced değeri: 53 + 90 + 11 + 71 = 225

  4-En Büyük Ebced Hesabı


  Asıl (küçük) Ebceddeki harflerin sayı değerlerinin Arapça adlarının toplamıyla yapılan hesaptır.
  Misal: He harfinin değeri 5'dir. Arapça 5 Hamse'dir. Bu da 600 + 40 + 60 + 5 = 705'dir.
  Cemil kelimesinin en büyük Ebced değeri: 1035 + 333 + 575 + 1090 = 3033'dür.


  5-Noktalı Ebced Hesabı

  Noktalı harflerin Ebced değerleri toplanarak yapılan bir hesaptır. Noktasız harfler, hesaba katılmaz.

  Misal: Cemil kelimesindeki noktalı harfler: Cim ve Ye'dir. Bu harflerin toplamı: 3 + 10 = 13'dür.
  Cemil kelimesinin noktalı Ebced değeri 13'dür.

  6-Noktasız Ebced Hesabı

  Noktasız harflerin Ebced değerleri toplanarak yapılan bir hesaptır. Bu hesapta da noktalı harfler nazarı itibara alınmaz.
  Misal: Cemil kelimesindeki noktasız harfler: Mim ve Lam'dır. Bu harflerin toplamı: 40 + 70 = 110'dur. Cemil kelimesinin noktasız Ebced değeri 110'dur.


  Ebced Hesabının Kullanıldığı Yerler


  Ebced'in kullanımını, tevafuk (hayırlı işaret), şifre ve bilmece olarak ele alabiliriz. Edebiyatta tarih düşürme şeklinde görüyoruz. Bu düşürülen tarih, önemli bir hadise, doğum, ölüm veya hayırlı bir hizmet veya binanın inşaat tarihi olabilir.


  Rüya tabirlerinde de Ebced'e başvurulmuştur.

 3. mutasyon123
  Yeni Üye
  paylaşım için çok teşekkürler hocam, paylaşımlarınızın devamını dileriz. Program oldukca kapsamlı, 6 tür ebcet hesabını da o an göstermesi oldukca kullanışlı yapmış, birde program gerçekten çok hızlı, yazdığınız kelime anında 6 haliylede gözüküyo, ama tek problem var ilk kurulumda demo, mail atarsanız full olur diyo verilen adrese mail atıcam bakalım full olcakmı :)
 4. GamerTürk
  Devamlı Üye
  Mail atmak yani haberleşerek satın almanız gerektiği ima edilmiştir,bir mail ile full olacağını zannetmiyorum ama deneyin.

+ Yorum Gönder