+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Duanın Psikolojik Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Duanın Psikolojik Faydaları

  Duanın Psikolojik Faydaları Hakkında Bilgi


  Batılı toplumlarda stres ve depresyon artışında yüce değerlerin geri plana itilmesi önemli bir faktör oluşturdu. Yetinme ve sığınma duygusu büyük bir şans ve zenginlik. Duanın psikolojik faydası stresin önlenmesinde etkili bir yöntem olmasıdır.

  İnsanlardaki dizginlenemeyen hırs ve beklenti düzeyinin yükselmesi kişinin gücünü aştığında ne kadar varlıklı olursa olsun fakir konumuna düştüğünde önlenemez bir stresle karşı karşıya kalır. Batı bilim adamlarının insanları hem zengin ve hem de mutlu yapabilmek için büyük araştırma projeleri yürütüyorlar.
  ABD Morrishtown Stres Tanı ve Tedavi Merkezi Müdürü Dr.William Rosenblatt uzun süren araştırma sonuçlarını “Evli insanlar bekârlardan dengeli beslenenler beslenme bozukluğu olanlardan içki ve sigara kullanmayanlar tiryaki ve alkoliklerden spor yapanlar hantal insanlardan sağlam dini inanca sahip olanlar inançsızlardan daha az strese maruz kalmaktadırlar” şeklinde özetliyor araştırmasını. İnanan insanın en önemli sığınaklarından biriside duadır. Bir yaşında bir çocuk düşününüz en mutlu anının ne olduğu sorulduğunda konuşabilse her halde şunu söyleyecektir; 'Herhangi bir şeyden hatta annemden korkup onun kucağına sığındığım andır.' İşte insan da dua ile yalnız olmadığını anlar.

  Sorunları kelimelerle ifade etmeye imkân verir. Problemin karışık ve belirsizlikten kurtulmasına yardım eder. Dua kişiye yükünün paylaşıldığı yalnız olmadığı duygusunu verir. En çaresiz ve ümitsiz durumlarda her şeyi duyan her şeyi bilen ve gücü yeten bir kudrete inanmak sığınmak ve güvenmek o kişiye sakinlik ve huzur verir. Güven duygusunun gelişmesine ve korkularını yenmesine yardımcı olur. Çaresiz kişi pasiftir bir şey yapamamaktadır. Böylece 'yapmak' konusunda bir adım atmış olur.”
 2. Mine
  Devamlı Üye

  Soyut gerçekliğin (ruh) varlığı bilimin hiçbir sabitine ters düşmediği gibi 1995lerden sonra anlaşılan beyin fonksiyonlarının özellikleri insanın sadece biyolojik değil aynı zamanda psikolojik sosyal ve siprutuel bir varlık olması gerektiği bilgisini doğruluyor. Bilim aklın sorgulama yeteneğidir. Akılda dağın arkasını görebilen bir göze sahiptir. Madde (somut gerçeklik) ruh(soyut gerçeklik) dualitesi artık bilimsel bir kategoridir. Bir yaratıcının var olduğuna artık bilimsel olarak inanabiliriz.

 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Dua kesinlikle psikolojikmen insanların bir sorun bir dert yada hastalık karşısında en çok sığındıkları şeydir. Bu insanlar her dua ettiklerinde bu sorundan kurtulabileceklerini düşündükleri için psikolojikmen çok rahat olurlar ve aslında bir çok sorun da psikolojiktir.
+ Yorum Gönder


piskolojikmen huzur veren dua