+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda İnsan Bilincinin Kendine Özgü Özelliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İnsan Bilincinin Kendine Özgü Özelliği
  İnsan Bilincinin Kendine Özgü Özelliği Hakkında Bilgi

  İnsanların hayatlarını devam ettire bilmeleri için , ihtiyaçlarını karşılaya bilmeleri için ve yaşamlarını devam ettire bilmeleri için kendi bilincinde olmaları gerekir. İnsan bu özelliği ile diğer bütün canlılardan ayrılır.İnsanın bilinci sadece çevre değil kendi bilincidir.

  Bütün canlılar kendi ihtiyaçları doğrultusunda çevreye ayarlanarak yaşamlarını sürdürebilmek için çevrelerinin bilincinde olmak zorundadır. Çevredeki olayların farkında olarak uygun tepkileri yapma anlamında bilinç bütün canlılarda vardır. İnsanda bilinç, yalnız çevre olaylarının değil, kendinin de bilincindedir. İnsan bu bakımdan başka bütün canlılardan ayrılır. İnsanın içebakış yapma yetisi bilincinin bu özelliğinden kaynaklanır. İnsan düşünmekle kalmaz, düşüncelerinin bilincinde olur. İnsan bilinci kendi düşüncelerini incelemeye alabilir, eleştirebilir. Daha eyleme geçmeden muhakeme planında düşüncelerinin eylem planıyla ilgili mantıksal sonuçlarını çıkarabilir. Çıkardığı sonuçları, kendi amacıyla bağdaşmaz görürse başka bir yönde düşünmeye başlar.

  İnsanın konuşma kabiliyeti, içebakış yapma ve kendi düşüncelerini inceleme kabiliyetiyle ilişkilidir. İnsan soyutlama ve kavramlaştırma yapabildiği için dil olgusu ortaya çıkmıştır. Dil, algı içeriklerini sembollerle zihinde temsil etme kabiliyetidir. Dilin bütün sözcükleri birinci olarak birer sembol, ikinci olarak soyutlama ve kavramlaştırma ürünüdür. “Çiçek” sözcüğü kendinden başka bir şeyi temsil eden bir semboldür ve aynı zamanda çiçek denilen somut algı içeriklerinden soyutlama yoluyla ulaşılmış bir kavramdır. “Çiçek”, binlerce çeşit somut çiçekleri temsil eder, fakat özellikle onlardan herhangi bir somut çiçeği belirtmez. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  İnsan bilinci insanı hayatını sürdürebilmesi için gereklidir. İnsanın kendi ihtiyaçlarının farkında olması ve bu ihtiyaçları doğrultusunda hareket edebilmesi için gereklidir. İnsanlar bu özellikleri sayesinde diğer canlılardan ayrılırlar.
+ Yorum Gönder


her bireyin kendine has özellikleri,  her bireyin kendine has özellikleri nelerdir,  elazığın kendine özgü özellikleri,  insanın kendine özgü özellikleri,  insanlar kendine özgü