+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Nedenleri
  Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Nedenleri Hakkında Bilgi

  Genler: Dikkat eksikliği büyük oranda genetik olarak miras kalmaktadır. Beyinde dopamin seviyesi düşük olanlarda dikkat eksikliği daha çok görülmektedir.


  Beslenme: Şeker bağımlılığı gibi bazı gıdalarla ilgili sorunlar davranış üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Örneğin rafine şekerin aşırı miktarda tüketiminin dikkat eksikliğine ve hiperaktiviteye yol açtığı bilinmektedir.

  Çevre: Artık boya imalatında kurşun kullanılmasa da eski binalarda yaşayanlar bazen olması gerekenden daha fazla kurşuna maruz kalabilmektedir. Kurşun, duman gibi çevresel faktörler yetişkinlerde dikkat eksikliğine ya da var olan dikkat eksikliğinin ilerlemesine neden olabilir.

  Beyin Hasarı: Beyinde hasara yol açan kazalar, yaralanmalar çocuklarda ve yetişkinlerde dikkat eksikliği bozukluğuna yol açabilmektedir. Bunun nedeni konusunda çalışmalar devam etmekle birlikte uzmanlar beynin ön lobunda meydana gelen hasarı işaret etmektedir.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Genelde bazı yetişkin insanlar düşünmeden karalar vermektedir. Bazen bu kararlar büyük hatalara neden olmaktadır. Bence yetişkinler bir işi yapmadan önce doğru mu yada yanlış mı diye karar verip sonra yapmalıdır.
+ Yorum Gönder