+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Sosyal Kaygı Bozukluğu Tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sosyal Kaygı Bozukluğu Tedavisi
  Sosyal Kaygı Bozukluğu Tedavisi Hakkında Bilgi

  Sosyal kaygı bozukluğu psikoterapi, ilaç ve kendi kendinize uygulayabileceğiniz rahatlama teknikleri ile tedavi edilebilmektedir.

  Psikoterapi (psikolojik danışmanlık) sosyal kaybı bozukluğunun bir sonucu olarak yaşanan sorunları azaltır. Kendiniz hakkındaki olumsuz düşüncelerin tanımlamak, bunların neden olduğunu belirlemek ve kendinizi geliştirmek adına yapabilecekleriniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.


  Terapistiniz size doğru düşünce akışını sağlamanız için yardımcı olabilir. Rahatlama ve stres yönetimi teknikleri ile aşırı kaygıyı kontrol altına almayı öğrenebilirsiniz.

  Sosyal kaygı bozukluğu tedavisinde serotonin salgılanmasını tetikleyecek ilaçlar, kaygıya karşı ilaçlar ve beta blokerlar kullanılmaktadır. Tümü reçeteli olan bu ilaçlar hakkında bilgileri, yan etkilerinin ne olduğunu doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. İlacın tedavi sürecine yardımcı olup olmadığını görebilmek için en az 2.5-3 ay kullanılması gerekebilir. Tedavi süresince inatçı olmalı ve vazgeçmeden süreci tamamlamalısınız.

  Sadece psikoterapiye ve ilaçlara bağlı kalmadan kendinizi zorlamalı ve sosyal ortamlarda bulunma yönünde adımlar atmalısınız. Aşağıdakileri kendinizi iyi hissettiğiniz günlerde deneyebilir ve bu durumların kaygılanacak kadar ciddi olmadığını deneyimleyebilirsiniz:

  Yakın bir arkadaşınızla ya da ailenizden biriyle bir restoranda yemek yemek
  Birine kompliman yapmak
  Bir mağazada satış görevlisinden sizin için bir ürünü bulmasını istemek
  Yakın bir arkadaşınızı arayarak plan yapmak
  Başkalarına onlara ait konularda sorular solmak (evlerinizi nasıl dekore ettikleri, çocukları olup olmadığı gibi)

  Başlarda sosyalleşmek kaygıya yol açabilir ve zorlayıcı olabilir. Sıkıntı verici olsa da sizde sosyal kaygı bozukluğu semptomlarının görünmesine yol açan durumlardan kaçınmayın ve üstüne gidin. Bu durumlarla sık sık karşılarsanız zaman için alışkanlık kazanırsınız.
 2. Kesume
  Devamlı Üye

  sosyal kaygı hastalığı bir tür psikoloji hastalığıdır da denilebilir bu hastalığın bir çözümü vardır öncelikle kişi bir psikoğa baş vurması gerekmektedir ve ne önerirse onu yapması lazım.
+ Yorum Gönder