+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Zor insanlarla baş etmenin yolları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Zor insanlarla baş etmenin yolları

  Zor insanlarla baş etmenin yolları hakkında bilgi


  Araştırmalar, iyi ve destekleyici ilişkilerin zihin ve beden sağlığı açısından yararlı olduğunu ortaya koyuyor. Ama bu ilişkilere sahip olmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Çünkü etrafımız öyle çok zor insanla dolu ki… İşte, markette, otobüste, restoranda, sokakta… Ya da evde, yanı başınızda… Belki biz de bu insanlara dahilizdir başkalarının gözünde.

  İlişkilerde zorluk çıkaran kişileri arkadaşlık listesinden çıkarmak aslında en sağlıklı olandır. Ama bu zor insanlar aile üyeleriniz, iş arkadaşlarınız ya da hayatınızdan çıkaramayacağınız başka kişilerse?

  İşte bunun için Pudra.com’un uzmanlardan aldığı bazı tüyoları dikkate alıp uygulamaya geçmelisiniz.

  Diyaloglarda kırmızı hattı geçmeyin
  Arabozucu mevzular hakkında tartışmaktan sakının. Örneğin inanç, politik görüş, zevkler… Bu konular çoğu zaman sıkıntı yaratır. Diğer kişi bu alanlarda bir sohbete girmeye niyetli görünüyorsa ya konuyu değiştirin ya da odadan ayrılın.

  Herkesi olduğu gibi kabul edin
  Zor insanlarla anlaşmanın yolu, onları değiştirmeye çalışmamaktır. Değiştirme denemesi, bir güç mücadelesi içine girmek demektir.
  Savunmayı, karşı eleştiriyi beraberinde getirir bu yöntem. Bu durumda asıl zor insan siz oluverirsiniz.

  Kontrolü elden bırakmayın
  Asla sahip olduğunuz güç olan doğru iletişim yeteneğini elden bırakmayın. Örneğin, karşıdaki kişinin tutumundan dolayı kendinizi küfürlü konuşmak zorundaymış gibi hissetmeyin. Diğer kişi size karşı kabul edilemez bir tutum içinde konuşurken, siz kendine güvenli ve hakkını savunan ifadelerle karşılık vermeyi sürdürün. Bu onu yıldıracaktır.

  İnsanların içindeki “iyi”yi görün
  İnsanların pozitif taraflarına bakmaya gayret edin, özellikle söz konusu olan aile üyelerinizse… Yani optimistik yönünüzü geliştirmeye çalışın. Bu hem karşınızdaki insanın sizi takdir etmesini sağlar hem de birlikte geçireceğiniz zamandan daha çok zevk almanızı. İnsanların içindeki “iyi”ye odaklanmak, “zor” taraflarını daha katlanılır hale getirir.

  Kiminle baş ettiğinizi hatırlayın
  Evet, insanların içindeki “iyi” tarafları görmeye çalışmak önemlidir ama negatif taraflarını da yine aklınızın bir köşesinde tutun. Sırlarınızı açarken dikkatli olun. Eğer o size sırrını vermiyorsa, siz de ona, onun size güvendiğinden daha fazla güvenmeyin. Bu, karşınızdaki zor kişiyi kabul etmenin bir başka yoludur.

  İhtiyaç hissettiğinizde biraz ara verin
  Hayatınızdaki “zor” insan sizi kızdırmadan duramıyorsa, onunla iletişimi minimuma indirmek belki de en doğrusu. Sürekli bir rahatsız etme hali varsa aradaki iletişimi tamamen koparıp, onu, sebebi konusunda bilgilendirin. Aranızdaki ilişkinin sürebilmesi için nelerin olması gerektiğini açıklayın. Tabii eğer irtibatınızı koparmak zorunda hissettiğiniz kişi patronunuz ya da iş arkadaşınızsa ve sorun hiçbir şekilde hallolmuyorsa iş değiştirme ihtimalini de değerlendirin.

  “Zor” insanla ilişkiyi fazla zorlamayın
  Hayatınızdaki o “zor” insanla negatif bir ilişkiniz olduğu için kendinizi suçlamayın. Belki de bu zor ilişki, ikinizin kişiliklerinin uyumsuz oluşundan kaynaklanıyordur. Şunu unutmayın ki herkesle çok yakın ilişki içinde olmak zorunda değilsiniz. Sadece nezaket kuralları içinde uzlaşmayı deneyerek zor insanlarla baş edebilirsiniz.

  Esprinin gücüne inanın
  Espri yeteneğinizi kullanın. Göreceksiniz, zorluklar kolayca akıp gidecek üstünüzden. Espri yeteneğinizi geliştirmek için mizah dergileri okuyarak işe başlayabilirsiniz.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Zor insanlar baş etmek mümkün. değildir. Onlar da atalarımızın dediği gibi keçi inadı vardır. O tür insan azimlilerdir.
+ Yorum Gönder


insanlarla baş etmenin yolları