+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Travma sonucu unutkanlık Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Travma sonucu unutkanlık
  Travma sonucu unutkanlık hakkında bilgi

  “Kişi travmatik bir olay yaşamış ve sonra bu olayı unutmuşsa, yani sadece bu olaya özgü bir unutkanlıksa yaşadığı, bu psikolojik bir hastalık olarak değerlendirilebilir. Hastalığın tanısını koymak için öncelikle hikayesini çok iyi bilmek gerekir. Travma geçiren birinde unutkanlık varsa, onu psikolojik olarak yorumlamak doğru olmaz.
  Ruhsal bir travma yaşayıp yaşamadığı, herhangi başka bir hastalık olup olmadığı, ailede öykü olup olmadığı, başka belirtilerin varlığı, depresyon durumu gibi birçok etkeni araştırmak gerekir. Unutkanlık ciddi ve kalıcı bir biçimde devam ediyorsa, hastayı nöropsikolojik değerlendirmeden geçirmek, belki de nörolojiye yönlendirmek iyi olur.” 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Kişilerin sıkça karşılaştığı durumlardan bir tanesi de unutkanlıktır. Unutkanlığın en büyük nedenlerinden bir tanesi de yaşamış olduğu travmalardan kaynaklanıyor olabilir travmalar sonucu unutkanlık yaşanıyorsa bunu psikolojik yönden değerlendirmek doğru değildir. Bunun kişin tedavi edildiği zaman kişinin hayat hikayesini dinlemek gereklidir.
+ Yorum Gönder


travma sonrası unutkanlık