+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Neden çok uyuruz , çok uyuma nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Neden çok uyuruz , çok uyuma nedenleri

  Çok uyuma nedenleri hakkında bilgi


  Gereğinden çok uyumak günlük işlerinizi aksattığı gibi, o günden alacağınız verimi oldukça düşürür. Alacağınız birkaç ufak önlemle çok uyumanızın önüne geçebilir ve uyku kalitenizi arttırarak uykunuzdan aldığınız verimi büyük ölçüde yükseltebilirsiniz.cok uyumanin nedenleriNormal bir uykunun süresi 6-8 saat arasında olmalıdır. Eğer 8 saatten daha fazla uyuyorsanız normalden çok uyuyorsunuz anlamına gelir. Değerli vaktinizi uykuda geçirmemek için aşağıdaki çok uyuma nedenlerine göz atarak bu uyku sürenizi düşürebilir ve uykunuzu daha verimli bir hale getirebilirsiniz.

  * Alkol ve Sigara: İnsanlar genelde alkolün uymayı kolaylaştırdığını ve deliksiz bir uyku sağladığını düşünse de bu yanlıştır. Çünkü uyumak ve sızmak farklı şeylerdir. Alkolün size sağladığı uyku sizi dinlendirmez. Ertesi gün uyandığınızda kendinizi hiç uyumamış gibi hissedersiniz. Uyku kalitenizi arttırmak için alkol tüketimini azaltın ve uyumadan önce alkol kullanmamaya özen gösterin. Sigara ve uyku ilişkisi de alkole benzer. Uyumadan önce içtiniğiniz sigaralar hem uykuya çabuk dalamanıza hem de kaliteli bir uyku uyuyamamanıza ve dolayısıyla normalden çok uyumanıza sebep olur. Daha iyi bir uyku için sigarayı bırakmaya çalışın eğer bırakamıyorsanız en azından daha sağlıklı bir uyku için en azından uyumadan önce sigara içmeyin yada içtiğiniz sigaraların sayısını azaltın.

  * Uyuduğunuz Ortam: Uyuduğunuz ortam uyku kalitenizle ve uyku sürenizle doğrudan ilgilidir. Televizyon karşısında, koltukta uyumak hem çok uyumanıza hem de verimsiz bir uyku geçirmenize sebep olacaktır. Bu yüzden mutlaka yatağınızda uyuyun. Yatağınızın ve yastık kılıflarınızın temiz olmasıda uyku kaliteniz için bir diğer önemli etkendir. Ter, makyaj malzemeleri etkenler yastık kılıflarınızın kirlenmesine sebep olur. Kirli bir yastık kılıfı uyku kalitenizi azaltacağı için azami haftada bir yastık kılıflarınızı değiştirmenizde fayda vardır.

  Uyuduğunuz ortamın iyi havalandırılmış olması gerekmektedir. Havasız, rutubetli, çok sıcak yada çok soğuk bir odada uyumak aşırı uyumanıza sebep olur. Bu yüzden yatak odanızı iyi seçmeniz gerekmektedir.

  * Uyku Saatlerinizi Ayarlamak: Vücudunuzun bir biyolojik saati vardır. Bu biyolojik saati kendinize göre programlamanız hem uykunuzu ideal sürelerde gerçekleştirmenizi sağladığı gibi aynı zamanda uykunuzdan maksimum verimi almanızı sağlayacaktır. Vücudunuzun biyolojik saatini programlamak için her gün aynı saatlerde uyumaya ve uyanmaya özen gösterin. Her gün aynı saatte yatan ve kalkan insanlarda aşırı uyuma sorunu kolay kolay görünmemektedir. Eğer her gün aynı saatte uyunmanızı gerektirecek bir sebebiniz yoksa bunun için kendinize bir sebep yaratarak işe başlayabilirsiniz.

  * Spor: Uykusu gelmemiş, yeteri kadar yorulmamış bir insanın akşam uykuya dalması daha zordur. Geç uyuyan yada her gün aynı saatde uyumayan insanlar genellikle normal uyku süresinden daha fazla uyurlar. Eğer kendinizi uyumaya hazır hissetmiyorsanız uyumadan önce şınav, mekik gibi evde yapabileceğiniz spor hareketlerinden yararlanabilirsiniz.

  * Depresyon: Çok uyumanın en sık rastlanan nedenlerinden bir tanesi depresyondur. Depresyon ve aşırı uyumak birbirini sürdüren 2 farklı durumdur. Yani depresyondaysanız aşırı uyursunuz, aşırı uyudukça depresyonunuz devam eder… Bu yüzden depresyon durumundan kurtulmak için ilk olarak uyku saatlerinizi düzenlemeye çalışın ve depresyondan çıkmak için elinizden gelen diğer herşeyi yapın.
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İnsanı Yorgun Düşüren 11 Enerji Düşmanı

  1- Derin uykuda bizi rahatsız edenler
  Gürültü stres yaratır ve stres tansiyonu yükseltir. Sonuçta sürekli halsiz ve uykulu oluruz. Bunun için size önerimiz, yatak odanızdan saat gibi ses çıkarabilecek tüm eşyaları kaldırmanız olacaktır.

  2- Kahve ve çay: 6 fincandan sonrası zarar!
  Kafein uyarıcı etki yapar, yani beyne daha fazla enerji emri verir. Günde 3 fincan kadar çay veya kahve içersek, bu canlandırıcı özellikten iyi şekilde faydalanırız. Fakat miktar ikiye katlanırsa, kafein ve tein, vücudumuzdaki demiri emer. Bu durumda beyin ve kalbe yeterli oranda oksijen gitmez. Sonuçta kendimizi çok yorgun hissederiz.

  3- Karbonhidrat uyku hapı etkisi yapar
  Tüm karbonhidratlar, aç karnına yenildiği zaman ağırlık yapar. Siz siz olun, aç karnına bu besinleri tüketmemeye özen gösterin.

  4- Su eksilirse dikkatiniz de dağılır
  Her gün yaklaşık 8 bardak su içmemiz gerekiyor, yoksa hissedilir bir biçimde enerji boşluğuna düşeriz. En iyisi, her saat başı içine biraz limon suyu sıkılmış bir bardak su içmektir.

  5- Cep telefonu hipnozdan beter
  20 dakikadan uzun telefon görüşmelerinin uyku hipnozu gibi bir etki yaptığı ortaya çıktı. Dolayısıyla, uzun süreli ve sık olarak telefonla konuşmak bizi yorar.

  6- Duş alacağımıza yatağa geri dönelim daha iyi
  Suyun sıcaklığı vücut sıcaklığının çok üzerindeyse bünyemiz uyku getiren hormonları fazlasıyla salgılamaya başlar. Akşamları iyi uyumak için sıcakla, sabahları enerji depolamak için ılık suyla yıkanın!

  7- Bazı besinlere karşı dayanıksız olabilirsiniz
  Her şeyi doğru yaptığınız halde zinde değilseniz, "çölyak" hastası olabilirsiniz. Bu bünyenizin tahıl nişastalarını işleyememesi anlamına gelir. Baş ağrısı ve yorgunluktan şikayet eden bu kişilerin buğday, arpa gibi tahıllardan uzak durması gerrekir.

  8- Kola bünyeyi aside boğar
  Az harekete bir de aşırı kola, çay ve et tüketimi eklenirse, bünyede aşırı asit meydana gelir. Sonuçta da dolaşım bozuklukları, migren, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi rahatsızlıklar yaşanır.

  9- Gürültü de yorar
  Uzun süreli gürültüye maruz kalan insanların enerjisi tükeniyor. Bağıra çağıra konuşan insanların arasında olmak bile insanı yormaya yetiyor.

  10- Floresan ışığı kronik esnemeye neden olur
  Floresan ışık, öğrenme ve konsantrasyon yetimizi yüzde 60 oranında düşürür. Gün içinde saatlerce bu ışığa maruz kalan birinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı ispatlandı. Bu da kronik yorgunluğa neden olabilir.

  11- Küften uzak durmalıBulunduğunuz ortam yeterince havalanmıyorsa küf oluşabilir. Bünye, küfe tıpkı mikroplarda olduğu gibi karşılık verir, bununla mücadele eder. Bu da açıklanamayan sürekli yorgunluğa neden olabilir.

  BİR ÖNERİ
  Zencefil ve karanfilli bir kek vücudunuzdaki mutluluk hormonlarının üretimini artırır, sizi canlandırır. Muskat da "myristicin" adı verilen bir madde içerir ki, bu madde doping ile çok büyük benzerlik taşır

 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Yaşa göre uyku saatleri

  Bir ila 4 yaşları arasındaki çocukların; geceleri 13, öğleden sonra da 2 saat olmak üzere, günde 15 saat uyumaları, sıhhatli büyümelerini sağlar. 5 ile 7 yaşları arasındaki çocuklara ise, geceleri 11-13 saat uyku yeterlidir. 8-14 yaşları arasında 9-11 saat; 15 yaşından sonra da 8 saat uyku yeterli gelir. 20 yaşını geçenlere 6-8 saat gece uykusu yeterlidir. Hiçbir hastalığı olmadığı halde normalden fazla uyumayı alışkanlık haline getirenlere aşağıdaki reçeteler uygulanır.
  Tedavi için gerekli malzeme : Kurutulmuş patlıcan.
  Hazırlanışı : Öğle yemeklerinde kurutulmuş patlıcan yenir.
 4. Ziyaretçi
  ben 22yasındayım ve yıllardır gunde 12 14 saat uyuyorum erken uyanınca kendımı halsız yorgun hıssedıyorum sızce neden bu kadar uyuyorum

 5. Fatma
  Administrator
  ben 22yasındayım ve yıllardır gunde 12 14 saat uyuyorum erken uyanınca kendımı halsız yorgun hıssedıyorum sızce neden bu kadar uyuyorum
  Uyku alışkanlıktır. Bunu düzeltmekte sizin elinizde. İlk başlarda biraz zorlanırsınız. Sonra düzelir.

 6. Ziyaretçi
  merhaba ben 23 yaşında bedensel engeliyim. Ben çok uyuyorum bunu nasıl kaldırabilirim sizce? Aslında her sabah erken kalkıyordum rahatça yürüşüşler falan yapıyordum ama ertelendiği için bir daha yeniden başlayasım tok kısacası ben çojk üşeniğim lütfen bu üşeniğime çare bul

 7. Fatma
  Administrator
  merhaba ben 23 yaşında bedensel engeliyim. Ben çok uyuyorum bunu nasıl kaldırabilirim sizce? Aslında her sabah erken kalkıyordum rahatça yürüşüşler falan yapıyordum ama ertelendiği için bir daha yeniden başlayasım tok kısacası ben çojk üşeniğim lütfen bu üşeniğime çare bul

  ÜŞENGEÇLİĞİ YENMEK İÇİN NE YAPMALI:

  1- Kendinizle barışık olun. Hep ben demeyin. İnsanlar içinde bir şeyler yapabilecek iken sadece kendiniz için bir şeyler yapmayın. Bana ne faydası olacak düşüncesi sizi bir süre sonra bencil ve herhangi bir olay karşısında hareketsiz bırakır. Bir süre sonra hiçbir olay karşısında hareket edemez hala gelirsiniz.

  2- Sağlıklı bir vücuda sahip olun. Egzersiz yapın. Eğer hergün belli bir saat aralığını fiziksel aktiviteye, spora ayırmaz iseniz bir süre sonra vücudunuz tembelleşir. Vücut ve beyin birbiriyle uyumlu iyi birer takım oyuncusudur. Birinden biri çalışmaz ise diğeri de durur.

  3- Vicdanınızı arada bir sorgulayın. Arada bir zihinsel muhasebe yapmak, iyi bir insan olacağım cümlesini kurmak sizi iyi bir insan olmaya yöneltecektir. Unutmayın ki önemli olan sadece ben iyi bir insanım demek değil. Başka ve çok çeşitli insanlar tarafından da evet sen iyi bir insansın diye geri bildirim almaktır.

  4- Alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Sizi hareketsiz bırakan her tür alışkanlık kötüdür. Sizin faydalı işler yapmanıza engel olan her tür alışkanlık kötüdür.

  5- Hiçbir şeyi sadece maddi kaygılarla yapmayın. Manevi kazançların aslında sizi daha çok ayakta tutacağını bilin.

  6- Kendiniz için bir yaşam felsefesi geliştirin. Davranışlarınızda tutarlı olun ve bunu hareketlerinizle de gösterin. Belirli durumlara hep aynı tepkiyi verin. Unutmayın ki olumlu davranışların tekrarı zamanla alışkanlığa dönüşecek ve siz farkında olmadan faydalı alışkanlıklarınız olacaktır.

  7- Öğrenilmiş çaresizliğinizi yenin. Her durum kendi başına bağımsız bir olaydır. Daha önce benzer bir olay karşısında yaşadığınız başarısızlık sonra da gerçekleşecek değildir. Pekala çabalayarak ve akılcı hareket ederek ve en önemlisi de sabrederek başarılı olabilirsiniz.

  8- Bir durum karşısında hep” aman canım bana ne” demeyin. Başkaları nasıl olsa yapar demeyin. Yani hep karşıdan beklemeyin. Bu sizin hep tereddüt etmenize neden olur. Çekimser, arka planda kalan, etliye sütlüye dokunmayan bir insan haline gelirsiniz. Bir süre sonrada bencilleşir ve sadece kendiniz için yaşayan ir insan olursunuz. Oysa herkes bir toplulukta yaşadığına göre o topluluğun her ferdi, insanların gerçekten faydasına olacak bir konuda Hakka hukuka uygun bir şekilde her duruma yardımcı olmalıdır. Destek vermelidir.

  9- Zihinsel süreçlerinizi geliştirerek sosyal bir insan olmaya karar vermelisiniz. Entellektüel sermayenizi ve Allah inancınızı ne kadar geliştirirseniz o kadar sorumlu ve vicdanı huzurlu bir insan olursunuz.

  10- Yaşamınızda hep empati yapın. Yani bir karar verirken acaba onun yerinde ben olsam ne yapardım deyin. Bir durum karşısında kendinizi hep o durumu yaşayan insanın yerine koyun. Eğer vicdan sahibi iseniz zaten bu sizi harekete geçmek için ikna edecektir.

  Psik.Dan. Selçuk Arıcı

 8. Ziyaretçi
  Ben bazen okul nedeniyle 5-6 saat uyusam da 3haftada bir bir gunlugune 12 saate de cikabiliyor sizce neden, ne yapmalıyım. (17)

 9. Fatma
  Administrator
  Ben bazen okul nedeniyle 5-6 saat uyusam da 3haftada bir bir gunlugune 12 saate de cikabiliyor sizce neden, ne yapmalıyım. (17)
  Bunun için bir şey yapmanıza gerek yok, bu durumdan rahatsızsanız. bir uzman hekime başvurun

 10. Ziyaretçi
  benim sevgilim 20 yaşında . onu ne zaman yalnız bıraksam , iki dakika icinde bile uyuya kalıyo. nedeni ne olabilir? ve anında rüya görüyorum diyor.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


neden çok uyuruz,  insan neden çok uyur,  çok uyumanın nedenleri,  çok uyumak neden olur,  çok uyumak neden kaynaklanır,  çok uyumak