+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda İnternetin Psikolojik Etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İnternetin Psikolojik Etkileri

  İnternetin Psikolojik Etkileri Hakkında Bilgi


  Çağımızın en büyük icadı internet iletişimden, haberleşmeye,sağlıktan eğitime kadar her alanda günlük ihtiyaçlarımızın bir parçası. Bütün güzelliklerinin yanında psikolojik olarak internetin pek çok yan etkisi vardır.

  İnternetin çekiciliğine kapılıp, zamanın çoğunu bilgisayar önünde geçiren çocuklar ve yetişkinlerde bir süre sonra “internet bağımlılığı” oluşmaktadır.

  İnternet bağımlılığı, TV bağımlılığı, kumar bağımlılığı, aşırı yemek yeme gibi davranışsal bir bağımlılıktır. Buna bir tür “TEKNOLOJİK BAĞIMLILIK” da diyebiliriz. Teknolojik bağımlılıklar, pasif ( TV bağımlılığı) ya da aktif (Bilgisayar bağımlılığı) olarak ikiye ayrılmaktadır.

  Bağımlılıkta başlangıçta “biraz” olan oran, farkına varmaksızın “çok” haline gelebilmektedir. Bazı çocuklar, bilgisayar bağımlılığına ve bunun olumsuz uzantılarına, diğer çocuklara oranla daha yatkındır. Doğal olarak bu çocuklar sanal yaşamın çekiciliğini de en güçlü hisseden çocuklardır. Onlar için herhangi bir süre bile çok fazla olabilir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  İnternet insanların iletişim konusunda kolaylık sağlamış olsada insanın psikolojisini olumsuz etkileyebilmektedir. Benim sık karşılaştığım bir durum insanların facebook üzerinden gezerken eğlenirken paylaştığı resimlerin başkalarında ben neden bu imkanlara sahip değilim düşüncesinin getirdiği düşünce ile psikolojik sorun haline gelmektedir.
+ Yorum Gönder