+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda B12 eksikliği depresyon yapar mı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  B12 eksikliği depresyon yapar mı?
  B12 eksikliği depresyon yapması hakkında bilgi

  Gerek B12 gerekse diğer B grubu vitaminler ( örneğin folik asit), beyin fonksiyonları ve mizacın düzenlenmesinde rol oynayan “nörotransmitter” denilen kimyasal maddelerin üretiminde yer alır.  B12 eksikliğinin birinci nedeni yetersiz ve dengesiz beslenmedir. Ancak bu durum aynı zamanda depresyondaki kişilerin en önemli sorunlarında biri olduğu için B12 eksikliğinin depresyonun nedeni mi yoksa sonucu mu olduğu tartışılır.
  Depressif kişiler yiyeceklerle ve içerikleriyle ilgilenmediklerinden, niteliksiz gıdalara yönelebildiklerinden vitamin, mineral ve benzeri değerli besin öğelerinden yoksun kalabilirler.  Yaklaşık 3800 kişi üzerinde yapılmış bir klinik çalışmada, yaşlı ve depressif olgularda B12 eksikliği, depressif olmayanlardan daha sık görülmüştür. Sonuçta, yaşlı ve B12 eksikliği olan kişilerin depresyon riskinin çok daha yüksek olduğu belirtilmiştir. Gene de daha ayrıntılı, uzun bir sürece yayılan araştırmalarla tablonun kesinleştirilmesi gerekir.  Depresyondan söz ederken altında yatan nedenleri de gözden kaçırmamalıdır. Tiroid bezi hastalıkları, bazı anemi (kansızlık) türleri, B12 eksikliği gibi sağlık sorunları da depresyon nedenidir. Öncelikle bu problemler çözümlenip yakınmalar sürüyorsa bir doktor önerisiyle psikiatrik konsültasyon, antidepressan ilaçlar, psikoterapi gibi yardımlara yönelmek gerekir.  DR. EVREN ALTINEL
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Yapılan araştırmalar b12 vitaminin depresyon üzerinde etkiler olduğu B12 vitaminin eksikliği psikolojik bozukluklara eğilimi arttırdığı saptanmıştır. B12 vitamini eksikliği dengesiz ve sağlıksız beslenme nedeni ile görülmektedir.
+ Yorum Gönder


b12 vitamini eksikliği baş ağrısı yaparmı,  vitamin eksikliği depresyon yaparmı