+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Depresyonu neler tetikler? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Depresyonu neler tetikler?

  Depresyonu etkileyebilecek şeyler hakkında bilgi

  Depresyonu tetikleyen faktörlerin başında “kayıplar” geliyor. Eş kaybı, evlat kaybı, anne babanın kaybedilmesi, çok sevilen bir akrabanın veya arkadaşın ölümü, iş kaybı, şehir değiştirmeler, ekonomik kayıplar, sahip olunan varlıkların kaybı ve daha pek çok neden depresyona yol açabiliyor. Emekliliğin bile depresyona neden olduğu biliniyor.
  Bazı hastalıkların, bazı ilaçların da depresyonu tetiklediği, yani dolu bir tabancayı ateşleyebileceği belirtiliyor. Doğum sonrası dönemler, menopoz dönemine atılan yeni adımlar, bütün çabalara rağmen bir türlü ulaşılamayan ama çok önemsenen başarılar –daha doğrusu başarısızlıklar-, beklediğini bulamamalar da depresyon sebebi olabiliyor. Bazı insanlar gereksiz yere uzamış hüzünler yaşayarak da depresyon tuzağına düşebiliyor. Tiroid veya kortizol hormonlarının eksikliğinin de depresyonla ilişkili olabileceği aklınızda olsun. Eğer depresyonla ilgili bir sorununuz varsa lütfen komşunuzun ilacını kullanmaya kalkmayın. Bana sorarsanız depresyonun tedavisini yalnızca psikiyatristlere bırakın. Çünkü tedavisi eksik kalan her depresyon tekrarlıyor. Her tekrar işi içinden iyice çıkılamaz hale getiriyor.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Depresyon yaşam standartının düşüklüğü, çevre değişikliği, sevilen insanın kaybı, yeni ortamlara uyum sağlayamama gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Doğum sonrası nedenler ve menapoz da depresyonu tetiklemektedir.
+ Yorum Gönder


deprasyonu neler tetikler