+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Uyum Bozukluğum Olup Olmadığını Nasıl Anlarım? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Uyum Bozukluğum Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

  Uyum Bozukluğum Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılacağı Hakkında bilgi

  Böyle bir rahatsızlığınız olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuzu görmeniz gerekmektedir. Eğer belirtiler o anda mevcutsa doktorunuz, tıbbi geçmişinizi inceleyerek ve fiziksel muayenenizi yaparak işe başlar. Uyum bozukluğunun tespit edilmesi için kullanılan herhangi bir laboratuar testi olmasa da doktor, belirtilerinizin kaynağının fiziksel bir hastalık olup olmadığını belirlemek için, kan testleri ve röntgen filmi gibi bir takım testler de isteyecektir. Doktorunuz ayrıca, post travmatik stres bozukluğu, depresyon ya da anksiyete bozukluğu gibi diğer ruhsal problemlerin olup olmadığını da inceleyecektir.

  Doktor, bu rahatsızlığın tanısını, belirtilerinizin yoğunluğu ve şiddetine ve bu belirtilerin günlük hayat fonksiyonlarınız üzerinde oynadığı role dair söylemlerinizden doğru yaptığı çıkarımlara göre koyacaktır. Genellikle, strese karşı verilen tepki normal olarak beklenenden yüksekse ya da günlük işlevselliği etkiliyorsa uyum bozukluğundan şüphelenilir. Eğer bu rahatsızlıktan şüphelenilirse de, doktor kişiyi ruh hastalıklarının tedavisi konusunda uzmanlaşmış profesyoneller olan psikiyatristlere ya da psikologlara yönlendirecektir.
  piskolojimagazin
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bir insanın uyum bozukluğunun olup olmadığını anlamak için yapacağınız şey kişinin davranışlarına ve hareketlerini gözlemlemektir. bunun dışında her hangi bir tıbbi testle anlaşılabilecek bir hastalık değildir. eğer uyum bozukluğundan emin iseniz bir doktora görünmek en iyisidir.
+ Yorum Gönder