+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Nöro Linguistik Programlama Bilimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Nöro Linguistik Programlama Bilimi

  Nöro Linguistik Programlama Bilimi Hakkında Bilgi

  Linguistik Programlama Bilimi.jpg


  NLP ( Nöro-Linguistik Programlama ) yani Türkçe karşılığı ile Algısal Davranış Kontrolü, farklı alanlarda uzmanlaşmış ve başarılı olmuş insanların bu başarıları nasıl elde ettikleri ve bu başarılara yol açan düşünce ve davranış süreçlerinin başka insanlarca nasıl kopya edilebileceğiyle ilgilenir.

  Bizler düşünürken zihnimizde neler olduğunu, bunun hayatımıza ve diğer insanlara nasıl yansıdığı da NLP’nin konusu içindedir.

  NLP, bize nasıl olumlu ve daha iyi düşünebilmemizi ve böylece nasıl daha fazla başarılı olabilmemizin yollarını gösterir. NLP, vasatlık ile mükemmellik arasında bir fark yaratacak şekilde hem kendimizle hem de başkalarıyla nasıl iletişim kuracağımızı öğretir. NLP, hayatları boyunca başarıdan başarıya koşmuş insanların düşünce ve davranışlarını model alarak bizlerinde o kişiler gibi benzer başarılar elde etmemize yardımcı olur.

  NLP, kişisel mükemmelliği yakalamanın hem sanatı hem de bilimidir. NLP, bir sanattır diyorum çünkü, herkesin kendine özgü bir davranış ve bir düşünce sistemi vardır. Bu durum özellikle duygular, tutumlar ve inançlar göz önüne alındığında oldukça öznel sonuçlar ortaya çıkartır. NLP, henüz yeni doğmuş bir bebek gibi olsa da bir bilimdir; çünkü, başarılı davranış modellerini tanımlamakta kullanılabilen kapsamlı araştırma yöntemlerinden destek alır.

  NLP’nin etkileri oldukça geniş kapsamlıdır, çünkü giderek insan yaşamının daha fazla alanında uygulama alanı bulmaktadır. NLP’nin basit ama derinliği olan kavramları ve uygulamadaki başarıları onun etkileyici biçimde büyümesine yol açmıştır ve artık sıradan uygunluğu açısından geleneksel psikolojiye meydan okumaktadır. Aynı zamanda, kendini geliştirme ve olumlu düşünme konusunda yayınlanan kitapların eksikliğini ve Yeni Çağa uygun olmadığını ortaya çıkarmıştır.

  Özet olarak NLP, dış dünyadan edindiğimiz deneyimleri beş duyumuzla nasıl bir süzgeçten geçireceğimizi ve aynı içsel duyularımızı, arzuladığımız sonuçlara ulaşmak için bilerek ya da bilmeyerek nasıl kullanacağımızı konu alır.

  Olay nasıl algıladığımız veya nasıl düşündüğümüzle ilgilidir. Zaten ne yaptığımızı ve neyi başardığımızı belirleyende düşüncelerimizdir (algılarımız, hayal gücümüz ve inançlarımız).

  Beyin çalışma sistemiyle ilgili olarak sürekli yeni keşifler yapıldığından, bu konu hızlı bir evrim geçirmekte ve bu yüzden her türlü açıklama çabası kesinlikle yetersiz kalmaktadır. Ancak NLP, şimdilik, “kişisel mükemmelliği yakalamanın sanatı ve bilimi” olarak tanımlanabilir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  insan beyni öyle muhteşem bir şeyki insan beyni sayesinde her şeyi yapabilmektedir. İnsan beyni ile nesneleri hareket ettirebilecek çok uzaktaki insanlarla iletişimi sağlayabilecek kadar mükemmeldir.Önemli olan bu kadar mükemmel olan beynimizi nasıl kontrol edebileceğimizi nasıl yönlendirmemiz gerektiğini bilmekten geçer.Nöro Linguistik programlama başarılı olmuş insanların bunu nasıl yaptığını beyinlerini nasıl yönlendirdiklerini inceler.
+ Yorum Gönder