+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda 2,5 Yaşındaki Çocukların Psikolojik Gelişimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  2,5 Yaşındaki Çocukların Psikolojik Gelişimi

  2,5 Yaşındaki Çocukların Psikolojik Gelişimi Hakkında Bilgi


  2,5 Yaşındaki Çocukların Psikolojik Gelişimi2.jpg

  2,5 Yaşındaki Çocukların Psikolojik Gelişimi1.jpg,

  2,5 yaşında ise zorlu bir döneme giriyor demektir.Bu dönemde çocuğunuz dengesiz, olumsuz, kararsız ve isyankar olabilir.Büyüklerinin sözlerini dinlemez, hatta tersini yapar, çevresinden yardım istemez ve kendi işlerini kendi başarmaya çalışır.
  Çünkü o herşeye hükmetmek ister.Hareketlidir,her şeye ellemek ister.Bizim koyduğumuz yasaklar nedeniyle çatışmalar yaşarız.Bu dönem her çocukta görülebilen doğal bir geçiş evresidir.Bu konuda anne ve baba sabırlı olmalıdır yoksa bu dönem bunalımlı geçebilir.

  2,5 yaş bir dönüm noktası ve sinir sisteminin gelişiminde bir ara evredir.Ayrıca günlük gerilimlerinin etkisiyle çocuğun korkulu rüya görerek sıkça uyandığı bir dönemdir.Bu döneme aşırı bir faaliyetten ani bir tembelliğe, atılganlıktan utangaçlığa(hani anneler hep derizya birisi geldiğinde utanır kaçar tuhaf hareketler yapar ''aa çucuğum sen böyle değildin hemen sarılırdın koşardın sana ne oldu''gibi anlar.)güçlü bir sahip olma duygusundan aldırmazlığa,açlık çığlıkları atarken yemek istememeye geçiş dönemi diyebiliriz.


  3 yaş civarında kendini denetleyebilen, bağımsızlık duygusuyla özgürlüğünü kazanmaya başlayan çocuğun çevresiyle sürtüşmesi azalır yeniden işbirliği kurmaya çalışır.Ancak 2,5 yaşında oluşan saplantılar ve aşırı geginlikler, ileriki yıllarda inatçılık ve direnç belirtileri şekline de dönüşebilir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Çocuklar sağlıklı ve uyumun olduğu aile ortamında yetiştiklerinde huzurlu ve normal bir gelişim gösterirler. Annenin ruh hali çocuk üzerinde çok etkilidir.Annenin çocuğuna ılımlı yaklaşması çocukta temel güven duygusu kazandırmaktadır.
+ Yorum Gönder


5 yaşındaki çocuklar